Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Podziel się:

Podziel się:

Ostrzegamy przed sobotnimi, gwałtownymi burzami

Od kilku dni obserwujemy sytuację pogodową na sobotni dzień ( 25 lipca ), ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych burz na obszarze Warmii i Mazur, kiedy to ma się pojawić chwiejna, zwrotnikowa masa powietrza, dynamiczna zatoka niżowa oraz chłodny front atmosferyczny.

Nasza ekipa Warmińsko-Mazurskich Łowców Burz cały czas i bacznie analizuje prognozy na sobotni dzień. Już dzisiejszej nocy pierwsze mocno uwodnione i aktywnie elektrycznie chmury burzowe mogą rozwijać się na południowym-zachodzie, zachodzie oraz częściowo w centralnych regionach Polski. Nad te wymienione obszary zacznie nasuwać się zatoka niżowa wraz z ciepłym wycinkiem frontu atmosferycznego, który będzie dodawał " paliwa " dla burz. Nocna konwekcja będzie rozwijać się także w sobotni dzień i zacznie wędrować powoli nad obszar naszego województwa. W tym samym czasie z południowego-zachodu na północy-wschód zacznie wędrować oś zatoki niżowej, która będzie związana z głównym, dynamicznym układem niżowym. To właśnie podczas przemieszczania się owego układu zacznie wędrować drugi, chłodny front atmosferyczny na którym spodziewamy się najgwałtowniejszych zjawisk burzowych. Wówczas dojdzie do nasilenia się przepływu poziomego powietrza ( 700 hPa do 15-25 m/s ) oraz wystąpi wspomaganie ruchów wznoszących w dolnej jak i środkowej troposferze.

Z dalszym biegiem dnia przed frontem zacznie budować się zbieżność wiatru, która będzie tzw. napędem dla rozwoju gwałtownych burz. Dość silny przepływ powietrza w dolnej jak i środkowych warstwach troposfery, spodziewamy się wystąpienia mocno uwodnionych i aktywnych elektrycznie komórek burzowych. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz w naszym województwie istnieje praktycznie na całym obszarze, ponieważ gorące, zwrotnikowe powietrze będzie wypychane przez chłodny front atmosferyczny. Przy tak prognozowanych warunkach może dojść do powstania training storms, które będą wywierały największe zagrożenie ze strony ulewnych, a lokalnie nawalnych opadów deszczu. Nie wykluczamy także pojawienie się zjawiska bow echo. Owe zjawiska burzowe mogą formować się w większe formacje burzowe takich jak Mezoskalowy Układ Konwekcyjny generujące ulewne oraz nawalne opady deszczu rzędu do 55 mm, silne oraz bardzo silne porywy wiatru, grad o średnicy do 2-3 cm oraz dużą ilość wyładowań atmosferycznych.

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Warmińsko-Mazurscy Łowcy Burz oraz opublikowany na portalu Olsztyńska24: Ostrzegamy przed sobotnimi, gwałtownymi burzami
Oceń artykuł:

(0)