Wtorek, 13 listopada 2018. Imieniny Arkadii, Krystyna, Stanisławy

Podziel się:

Podziel się:

Nominacje poselskie dla uczennic z ostródzkiego Ekonomika.

Uczennice Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Petőfi w Ostródzie – Angelika Chuda oraz Małgorzata Hinczewska odebrały dnia 29 maja 2015 roku z rąk wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego mandaty do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Następnie wraz z grupą 16 posłów i posłanek reprezentowały nasz region na obradach, które odbyły się 1 czerwca w gmachu Sejmu RP.

Hasło przewodnie XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży brzmiało: „Miejsca młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież?”, a zadaniem uczestników było przeprowadzenie badania wybranego miejsca oraz zaproponowanie zmiany i działań wynikających z uzyskanych wniosków.
„Reprezentujecie młodych ludzi, którzy są zainteresowani działaniem na rzecz swego najbliższego otoczenia. To od was będzie zależeć, jak będzie wyglądać nasza przyszłość” - mówił marszałek Sejmu Radosław Sikorski otwierając obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży. Premier Ewa Kopacz podkreśliła natomiast w swoim wystąpieniu fakt, że polityka może być dobra: „Mam nadzieję, że to doświadczenie, wasza obecność, to taka - powiem medycznie, bo z zawodu jestem lekarzem - to taka drobna szczepionka do tego, by w życiu dorosłym uczestniczyć w polityce. Bo polityka może być dobra, może być rozmową o przyszłości. To nie tylko rozliczenia, nie tylko kłótnie. I taką politykę będziecie budować wy, tego wam życzę”.
Gośćmi SDiM byli także m.in. minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz i rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
Podobnie jak parlamentarzyści „dorosłego” Sejmu młodzi posłowie i posłanki z zaangażowaniem uczestniczyli w debacie, przedstawiając swoje racje i argumenty. Po długiej i gorącej dyskusji, większością 409 głosów przegłosowana została uchwała dotycząca wpływu młodzieży na przestrzeń publiczną.
Tegoroczna sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży została zorganizowana w ramach projektu „Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym” przez Kancelarię Sejmu, we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej. Posłowie SDiM zostali wyłonieni w drodze konkursu, do którego zgłosiło się ponad tysiąc uczniów. Na podstawie oceny zgłoszonych projektów zakwalifikowano 460 osób.
Warto dodać, że w tym roku Zespół Szkół Zawodowych im. S. Petőfi w Ostródzie jako jedyna szkoła ponadgimnazjalna reprezentował nasze województwo w tym ważnym wydarzeniu.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Dorota Michowska oraz opublikowany na portalu Ostróda: Nominacje poselskie dla uczennic z ostródzkiego Ekonomika.
Oceń artykuł:

(0)