Wtorek, 13 listopada 2018. Imieniny Arkadii, Krystyna, Stanisławy

Podziel się:

Podziel się:

Solidarna Szkoła jest w Ostródzie.

Prezentacja projektów – efektów rocznej pracy, warsztaty ze świadkami historii, artystami, naukowcami i działaczami społecznymi, inspirujące do dalszej pracy i nowych przedsięwzięć, gra terenowa na obszarze postoczniowym, projekcja filmu „1989”, zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności – z takich elementów składało się podsumowanie pierwszej edycji Solidarnej Szkoły, wspólnego projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej i Europejskiego Centrum Solidarności.

13 czerwca 2014 roku do Gdańska przyjechali uczniowie i nauczyciele z czternastu wyróżnionych polskich szkół, które w roku szkolnym 2013/2014 zainaugurowały projekt Solidarna Szkoła. Wśród nich byli także przedstawiciele Klubu Młodego Obywatela wraz z opiekunką – Dorotą Michowską, którzy odebrali tytuł „Solidarnej Szkoły”, nadany dla Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Petőfi w Ostródzie.
– Solidarna Szkoła to propozycja skierowana do uczniów, którzy pracując nad konkursowymi projektami poszerzają swoje obywatelskie kompetencje, stają się liderami szkolnej społeczności, angażują koleżanki i kolegów w działania wykraczające poza oświatową rutynę – stwierdziła Agnieszka Wichrowska, edukatorka z Europejskiego CSC w Gdańsku, jedna z prowadzących piątkowe wydarzenia.
Finał ogólnopolskiego konkursu był nie tylko szansą na publiczne przedstawienie swoich sukcesów, ale kolejną możliwością rozwoju dla młodzieży. W cyklu mini-warsztatów grupom zaoferowano możliwość rozmowy z wybitnymi ekspertami ze środowisk zawodowych.
W słynnej Sali BHP uczniowie mogli sprawdzić się w roli dziennikarzy, zadając pytania świadkom historii, uczestnikom sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej. Bogdan Lis brał udział w obradach Okrągłego Stołu, Bożena Rybicka-Grzywaczewska jest współzałożycielką Ruchu Młodej Polski i współpracowała jako sekretarka z Lechem Wałęsą. Dodatkowo młodzież miała szansę porozmawiać z Małgorzatą Gorczewską, zaangażowaną w Ruch Młodej Polski, o tym, jak młodzież włączyła się w walkę o wolność.
Przy innych stolikach informowano, jak robić projekty. O fotoreportażu, którym można pokazać ważne problemy społeczne mówili Maciej Kosycarz i Michał Szlaga, zaś o tworzeniu profesjonalnej wystawy opowiadali eksperci, Konrad Knoch z ECS i Marta Wróblewska z Gdańskiej Galerii Miejskiej. Jak w projektach i wydarzeniach wykorzystać „historię mówioną” pokazywali Anna Miler i Marcin Owsiński, którzy spędzili wiele godzin słuchając relacji uczestników wydarzeń historycznych. O fenomenie ruchu Solidarność mówili: socjolog Ireneusz Krzemiński i filozof Jacek Kołtan z Wydziału Myśli Społecznej ECS. Praktyczny wymiar działalności solidarnościowych na przykładzie wsparcia dla Ukrainy przedstawili Marta Koval i Taras Kubrak – członkowie Stowarzyszenia Ukraińców w Polsce. Z Janiną Ochojską i Alicją Pacewicz młodzież zastanawiała się natomiast, jak zaangażowanie w szkolne projekty pomaga w budowaniu pozycji lidera społeczności lokalnej.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Dorota Michowska oraz opublikowany na portalu Ostróda: Solidarna Szkoła jest w Ostródzie
Oceń artykuł:

(0)