środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Podziel się:

Podziel się:

Uczniowie Ekonomika uczcili rocznicę 4 czerwca – Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.

Możliwość spotykania się na świeżym powietrzu pozwoliła uczniom ZSZ im. S. Petőfi w Ostródzie na uczestnictwo w specjalnej lekcji o wolności. Okazją do wspólnego spotkania była kolejna rocznica 4 czerwca – częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu w 1989 roku oraz - uchwalony w 2013 r. - Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.

Dla starszej części polskiego społeczeństwa ta data stanowi wspomnienie ważnych, przełomowych chwil. Dla młodego pokolenia jest to nauka najnowszej historii Polski. Wolność nie jest dana raz i na zawsze, dlatego edukowanie uczniów w duchu szacunku dla tej wartości jest ważnym celem wychowawczym szkoły.
Dokładnie rok wcześniej, przy Ekonomiku, zasadzony został Dąb Pamięci oraz ustawiony głaz z pamiątkową tabliczką. W tym roku uczniowie kolejny raz dokonali dekoracji tego miejsca małymi, biało- czerwonymi chorągiewkami oraz motylami, które symbolizują wolność. Następnie, wspólnie określili, czym jest wolność i wysłuchali wykładu nauczyciela o różnych koncepcjach wolności: filozoficznych, politologicznych, czy religijnych. Ważnym punktem zajęć była refleksja nad iluzjami wolności oraz odpowiedzialności za podejmowane decyzje i działania – o czym bardzo często wspominał św. Jan Paweł II: „Człowiek jest powołany do wolności. Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy.”
Wartość wolności uświadamiana jest przez społeczeństwo przede wszystkim w sytuacji zagrożenia. Uczniowie jednogłośnie przyznali, że właśnie epidemia koronawirusa jest obecnie dla wszystkich Polaków wielką lekcją pokory. Początek epidemii był dla nas zupełnym szokiem – przyznała Ania, uczestniczka spotkania. Trudno docierała to nas wizja zamknięcia w domu. Z dnia na dzień nasz dotychczasowy świat szkolny, czy towarzyski przestał istnieć. Teraz łatwiej zrozumieć nam, jak wielką rolę odgrywa w naszym życiu wolność. I szkoła!
Zajęcia zakończyły się wspomnieniem wyborów 4 czerwca, które dały początek budowy nowej, niepodległej Polski. Lech Wałęsa po ich zakończeniu stwierdził: "W pierwszą niedzielę czerwca 1989 zmieniło się wiele. 4 czerwca, w samo południe, wybraliśmy nową Polskę. Komuniści dostali czerwoną kartkę. Tym razem ten kolor nie mógł ich cieszyć. W zasadzie zostali wyrzuceni z boiska". Była to zatem wielka próba obywatelskiej postawy i okazja do skorzystania z wolności nie „od”, a „do” – do dokonania w pełni niezależnego wyboru i zmiany istniejącej rzeczywistości.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Dorota Michowska
Oceń artykuł:

(0)