Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Podziel się:

Podziel się:

Kulinarno - historyczne spotkanie w Ekonomiku.

Dnia 5 listopada 2019r. w ostródzkim Ekonomiku odbyło się spotkanie uczniów klas o profilu gastronomicznym, hotelarskim i turystycznym z Maciejem Nowickim - szefem kuchni w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, który przez ostatnie lata z zapałem bada polską kulinarną tożsamość, studiuje stare książki kucharskie, rekonstruuje zapomniany smak staropolskich potraw.

Rekonstrukcja to słowo – klucz - jak stwierdził - do zrozumienia polskiej rzeczywistości kulinarnej w XVII, czy XVIII wieku. Odtwarzanie receptury z pierwszych polskich książek kucharskich, w tym z tej najstarszej "Compendium Ferculorum" Stanisława Czernieckiego z 1682 roku, wymaga przełożenia w ten sposób, aby dania były wykonalne i jadalne. Oczywiście, produkty, sposoby obróbki i filozofia gotowania zmieniały się na przestrzeni wieków.
Dawna kuchnia, o której opowiedział młodzieży pan Maciej Nowicki znacznie różni się od tej, uznawanej dziś za staropolską. Wieprzowinę wykorzystywano bowiem w kuchni rzadko, natomiast chętnie sięgano po cielęcinę, wołowinę, drób, baraninę, ryby i - co najciekawsze – ślimaki. Prawdziwy bigos nie zawierał kapusty, a potrawy postne były bardzo kaloryczne, ponieważ zawierały dużo cukru i tłuszczu. Ważną ideą kuchni staropolskiej było łączenie smaków słodkich i słonych, kwaśnych, ostrych, lub wszystkich jednocześnie. Cukier był najczęściej używany jako dodatek do potraw warzywnych, mięsnych i rybnych. Stosowano również egzotyczne, ostre przyprawy takie jak: szafran, imbir, pieprz, cynamon, gałka i kwiat muszkatołowy, a jednym z produktów bogatego posiłku był kapłon, czyli kastrowany i tuczony kogut.
Na zakończenie wykładu pan Maciej Nowicki wręczył nauczycielom dwa egzemplarze "Compendium Ferculorum", aby z uczniami mogli na zajęciach zgłębiać tajniki kuchni minionych epok.
Warto dodać, że spotkanie miało prawdziwie emocjonalny charakter, ponieważ wzięła w nim udział pani Marianna Dubicka, emerytowana polonistka, która dwadzieścia lat wcześniej była wychowawczynią pana Macieja.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Dorota Michowska
Oceń artykuł:

(0)