Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Podziel się:

Podziel się:

Solidarni z klimatem.

W niedzielę, 29 września 2019r. przedstawiciele Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Petőfi w Ostródzie: Dorota Michowska – nauczycielka, opiekunka Klubu Młodego Obywatela oraz Sebastian Radzimiński – uczeń klasy II THO, wzięli udział w konferencji pod hasłem „Solidarność XXI wieku: solidarność klimatyczna”. W Europejskim Centrum Solidarności reprezentowali działania podejmowane przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Międzynarodowe spotkanie, którego organizatorem była Fundacja Instytut Lecha Wałęsy, zainaugurował Manari Ushigua, wódz indiańskiego plemienia Zaparo z Ekwadoru, oraz Antonella Calle, rzeczniczka działającego w tym kraju Ruchu YASUNIDOS. Oboje są bohaterami głośnego filmu Ewy Ewart pt. „Klątwa obfitości” pokazującego apokalipsę Puszczy Amazońskiej przegrywającej z wielkimi interesami naftowymi. Po jego projekcji, Lech Wałęsa stwierdził: „W Europie nie myślimy już państewkami. Myślimy kontynentalnie. To jest nasza siła i możemy zadbać o prymat tematu ekologii. Tam jeszcze się ścigają. Europa powinna wypunktować tematy, które należy rozwiązywać globalnie i wtedy dopiero będziemy mogli zastosować wzór solidarności. Ten wzór jest bardzo prosty: jeśli sami nie potrafimy podnieść ciężaru, musimy poprosić kogoś o pomoc”.
W dalszej części konferencji wystąpili m.in. Olga Malinkiewicz – polska fizyk, wynalazczyni taniej metody wytwarzania ogniw słonecznych na bazie perowskitów, Rafał Sonik – zwycięzca Rajdu Dakar i pomysłodawca akcji „Czyste Tatry” , czy przedstawicielka IKEA.
Sebastian Radzimiński – tegoroczny poseł Sejmu Dzieci i Młodzieży - przemawiał w imieniu młodego pokolenia Polaków, postulując zmiany, jakie są niezbędne dla ochrony klimatu. Po pierwsze: eko- edukacja w szkołach, po drugie: działania władz, które zagwarantują autentyczną realizację zapisów art. 74 Konstytucji RP, po trzecie: przyjęcie przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.
My – młodzi – stwierdził Sebastian - próbujemy wpływać na rządzących, ale także na ludzi żyjących w naszym lokalnym środowisku. Wszelkie działania na rzecz ochrony klimatu należy bowiem zaczynać nie od zadania pytania co inni robią, ale co ja robię, aby chronić klimat, środowisko? I dalej, co mógłbym jeszcze zrobić i jak żyć, aby zachować czystą Ziemię dla przyszłych pokoleń.
Po zakończeniu konferencji ostródzka delegacja wzięła również udział w uroczystości 76. urodzin Lecha Wałęsy. Gości, we wspomnieniowy nastrój wprowadził film Ewy Ewart pt. „My naród”, a potem były życzenia i urodzinowy tort.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Dorota Michowska
Oceń artykuł:

(0)