Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Podziel się:

Podziel się:

Młodzieżowy Kongres Klimatyczny.

24 października 2018 roku w trakcie Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM w Poznaniu odbył się Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny, na którym województwo warmińsko- mazurskie reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Petőfi w Ostródzie. Wcześniej jednak wzięli udział w ogólnopolskim konkursie, którego celem było sformułowanie „Młodzieżowego Przesłania Klimatycznego dla przyszłości”. O randze Kongresu świadczy fakt, że do organizatorów i uczestników podziękowanie za inicjatywę i błogosławieństwo przesłał Jego Świątobliwość papież Franciszek, jak również wizyta Ministra Środowiska - Henryka Kowalczyka.

Zespół uczniowski w składzie: Ola Kołodziejczyk, Daria Lichtańska, Dominika Ochnik, Julia Sobotka oraz Sebastian Radzimiński przygotował przemówienie, w którym zwrócił uwagę na konieczność dbania o środowisko naturalne i edukowania w tym zakresie od najmłodszych lat. Uważamy, że dobrym rozwiązaniem są budżety obywatelskie – mówi Sebastian. Każdy mieszkaniec powinien obserwować to, co dzieje się w najbliższej okolicy, a potem zgłaszać pomysły na rozwiązanie określonych problemów.
Spotkanie było okazją do zwiększenia świadomości na temat zrównoważonego rozwoju i wypromowania kreatywności proekologicznej uczniów szkół średnich. Młodzi ludzie wraz z ekspertami wzięli udział w debacie o klimatycznej przyszłości świata, aby wspólnie wypracować przesłanie na tegoroczny Szczyt Klimatyczny ONZ w Katowicach.
Po zakończonym Kongresie uczniowie zwiedzili Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM, gdzie na szczególną uwagę zasługiwało Miasteczko Ekologiczne oraz wystawa Eco Design. Przechadzając się „uliczkami” Miasteczka – opowiada Julia - zastanawialiśmy się, czy tak będą wyglądały miasta przyszłości: z elektrycznymi samochodami, hybrydowymi rowerami i energetycznymi autobusami. Nasz wzrok przyciągnęły m.in. estetyczna architektura i ekorozwiązania dla miast, które z wielką ochotą widzielibyśmy w Ostródzie!

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Dorota Michowska
Oceń artykuł:

(0)