Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Podziel się:

Podziel się:

Kobiety mają głos!

Wiktoria i Maciek z ostródzkiego Ekonomika walczą o mandaty do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Realizują temat dotyczący posłów Sejmu Niepodległej, kadencji 1919- 1922. Do analizy wybrali postać Marii Moczydłowskiej, która jako pierwsza kobieta w Polsce zabrała głos na sejmowej mównicy.

Chcielibyśmy przybliżyć mieszkańcom naszego miasta postać jednej z ośmiu posłanek, dlatego planujemy pewne działania informacyjne – opowiada Wiktoria. Maria Moczydłowska urzekła nas swoim programem wyborczym, odważnym, podkreślającym sens ponadpartyjnej współpracy posłanek w zakresie pomocy ubogim i zaniedbanym dzieciom, czy podniesienia poziomu moralnego społeczeństwa.
Co ważne – dodaje Maciej – w swoim pierwszym wystąpieniu stwierdziła, że równouprawnienie kobiet i mężczyzn jest kwestią zasadniczą dla ustroju państwa polskiego. 21 listopada 1919 wraz z innymi posłankami sprzeciwiła się dyskryminacji kobiet w przyznawaniu nauczycielskiego nadzwyczajnego dodatku drożyźnianego. Zgodnie z ustawą z lipca 1919 dodatek mógł być wypłacany jedynie mężowi. W rok później złożyła także wniosek na rzecz wycofania przepisów pozbawiających kobiety polskiego obywatelstwa z chwilą poślubienia cudzoziemców. Niestety, wnioski zostały wówczas odrzucone przez posłów – mężczyzn.
Maria Moczydłowska działała również na rzecz prohibicji, zakazu produkcji i sprzedaży alkoholu do celów spożywczych. 20 kwietnia 1920 roku w Komisji Zdrowia Publicznego zabrakło tylko jednego głosu do zatwierdzenia jej projektu, wprowadzającego pełną prohibicję. Uchwalono jednak ustawę o ograniczeniach w spożyciu i sprzedaży napojów alkoholowych, zwaną nawet „lex Moczydłowska”.
To ciekawa, barwna postać, posłanka, ale przede wszystkim kobieta, żona, matka, dzięki której - świętując w 2018 roku stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę - świętujemy jednocześnie stulecie narodzin prawa do głosu polskich kobiet!
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Dorota Michowska oraz opublikowany na portalu Ostróda: Kobiety mają głos!
Oceń artykuł:

(0)