Wtorek, 13 listopada 2018. Imieniny Arkadii, Krystyna, Stanisławy

Podziel się:

Podziel się:

Uczennice Ekonomika z wizytą w Urzędzie Miasta.

Uczennice ZSZ im. S. Petőfi w Ostródzie: Anna Hinczewska oraz Katarzyna Sarna biorą udział w ogólnopolskim konkursie o mandat do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tegoroczny temat przewodni projektu, koordynowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, dotyczy procesów dekomunizacyjnych. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak przebiegają one w Ostródzie, dziewczyny udały się do Burmistrza Miasta p. Czesława Najmowicza.

Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze i dostarczyła wielu interesujących informacji. Większość symboli związanych z systemem totalitarnym, komunistycznym została zlikwidowana w naszym mieście – jak zauważył Burmistrz – na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Starsi mieszkańcy pamiętają, z pewnością jeszcze, ulice PKWN, Obrońców Stalingradu, Marcelego Nowotki, czy Juliana Marchlewskiego. Aktualnie mamy do czynienia z procesem ostatecznego oczyszczania przestrzeni publicznej.
Instytut Pamięci Narodowej wskazał w Ostródzie dwie ulice: Łucji Anatolak oraz Jana Chomki, które w ramach dezubekizacji, powinny zmienić patronów. Taka sytuacja wymaga poszukiwania nowych nazw i dlatego uczennice postanowiły w związku z tym zrobić sondaż wśród mieszkańców. Ostródzianie – stwierdziła Anna – mają bardzo różne propozycje, ale często twierdzą, że należy podkreślać rolę osób szczególnie zasłużonych dla kultury, czy historii naszej małej ojczyzny. To dziwne, ale w naszym mieście nie ma na przykład ulicy Napoleona Bonaparte, który w 1807 roku przez miesiąc zarządzał ogromnym imperium z pruskiego miasteczka, nazywającego się wówczas Osterode.
Niektórzy – kontynuowała Katarzyna – proponują tzw. bezpieczne nazwy. Jedna z ankietowanych osób wskazała propozycje ulicy Księżycowej, Słonecznej, Drogi Mlecznej, itp., po czym zauważyła znaczenie postępu nauki, który w 2006 roku usunął Pluton z zestawu planet i stwierdziła: „Jak się okazuje, nadanie nazwy to nie jest takie proste zadanie!”.
Na zakończenie spotkania w Urzędzie Miasta Burmistrz p. Czesław Najmowicz zachęcił uczennice do zaprezentowania wyników sondażu na sesji Rady Miasta, która – po zakończeniu procedury dezubelizacyjnej oraz konsultacjach społecznych – podejmie decyzję w sprawie nadania nowych nazw.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Dorota Michowska oraz opublikowany na portalu Ostróda: Uczennice Ekonomika walczą o mandat do Sejmu Dzieci i Młodzieży
Oceń artykuł:

(0)