Wtorek, 13 listopada 2018. Imieniny Arkadii, Krystyna, Stanisławy

Podziel się:

Podziel się:

Questing uczniów Ekonomika w Gietrzwałdzie.

Grupa uczniów z ZSZ im. S. Petőfi w Ostródzie wybrała się wraz z opiekunami p. D. Michowską i p. K. Tańską do Gietrzwałdu, aby uczestniczyć w grze terenowej pt. „Kopernik tu był… A Ty?”, której autorem jest p. Wojciech Gudaczewski.

Często chwalimy się znajomością odległych krain, a nie znamy dziedzictwa naszej najbliższej okolicy – stwierdziła Ania, jedna z uczestniczek wycieczki. A przecież Gietrzwałd, który znamy głównie z perspektywy objawień to także miejsce, gdzie powstał pomysł utworzenia „Gazety Olsztyńskiej”, tu również w okresie plebiscytu (1929-33) działała pierwsza polska szkoła, w której uczyła Maria Zientara- Malewska, czy Towarzystwo Czytelni Ludowych. Dzięki nowoczesnej formie zwiedzania jaką jest questing młodzież poznała nieznane i rzadziej uczęszczane miejsca. Pan W. Gudaczewski w bardzo merytoryczny sposób poprowadził "żywą lekcję historii”, prezentując m.in. eksponaty zgromadzone w Izbie Muzealnej „W warmijski chałupsie” /W warmińskim domu/. Stare przedmioty codziennego użytku, szkolne ławki z kałamarzem, żołnierskie hełmy, zdjęcia, meble, stroje pozwoliły na powrót do klimatu XIX i XX wieku. Całości przeżyć dopełniła krótka nauka gwary warmińskiej, która – niestety - bez działań prawdziwych pasjonatów może zaginąć.
Na zakończenie wycieczki uczniowie Ekonomika zostali przyjęci gorącą herbatką w Gminnym Ośrodku Kultury, otrzymali nagrody za wyniki uzyskane podczas gry terenowej oraz zaproszenie na lokalne wydarzenia oraz uroczystości, które są zaplanowane w Gietrzwałdzie w związku z jubileuszem 140. rocznicy objawień oraz 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Dorota Michowska oraz opublikowany na portalu Ostróda: Questing uczniów Ekonomika w Gietrzwałdzie
Oceń artykuł:

(0)