Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Podziel się:

Podziel się:

GALERIA LUDZI "POZYTYWNIE ZAKRĘCONYCH"

W Ostródzie powstała nowa galeria - Galeria ludzi "pozytywnie zakręconych". Przygotowali ją uczniowie z "Ekonomika", a uroczyste otwarcie miało miejsce 12 czerwca w Centrum Użyteczności Publicznej.


12 czerwca 2013 roku w siedzibie Centrum Użyteczności Publicznej odbyło się podsumowanie projektu „Kraina ludzi pozytywnie zakręconych”, realizowanego przez Klub Młodego Obywatela działającego w ZSZ im. S. Petőfi w Ostródzie. Spotkanie prowadziła młodzież oraz koordynatorka projektu - Dorota Michowska. Na wstępie omówiona została główna idea projektu, którego motto przewodnie brzmiało „Obcych chwalicie, swoich nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie”.
W ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie wyszukiwali „pozytywnie zakręconych”, którzy w różny - często bardzo niekonwencjonalny sposób - realizują swoje pasje i marzenia. Część wytypowanych osób spotykała się z młodzieżą w szkole, a z innymi wywiady przeprowadzano w miejscu zamieszkania lub pracy. W sumie – jak policzyli uczestnicy projektu – były to ponad 24 godziny wspólnie spędzonych chwil. Na podstawie zebranych materiałów powstała Galeria ludzi "pozytywnie zakręconych", czyli 22 antyramy zawierające biogramy, fragmenty wywiadów oraz zdjęcia.
W trakcie trwania drugiej części uroczystości zaproszeni goście mogli zapoznać się z przygotowaną galerią, porozmawiać i spróbować specjałów przygotowanych przez młodzież z „Ekonomika”. „Pozytywnie zakręceni” zabierali też głos, opowiadając o realizowanych przez siebie życiowych pasjach i zachęcając, zwłaszcza młodzież, do poszukiwania własnych sposobów na samorealizację i efektywne wykorzystanie wolnego czasu, które zapewnia przysłowiową „odskocznię” od trudów codzienności i pozwala nawiązać ciekawe kontakty.
Na zakończenie, główni bohaterowie spotkania, otrzymali specjalnie przygotowaną, wierszowaną definicję człowieka „pozytywnie zakręconego”:
„Pozytywnie zakręcony – kto to taki?
To ktoś ,kto ogląda ptaki i fruwa wraz z nimi ponad chmurami.
Ktoś , kto karmi się snami o pięknej i dostatniej Ostródzie,
oraz pracuje w trudzie, by innym żyło się lepiej.
To także ktoś, kto zamienia kamienne serca w czułości.
Ktoś ,kto nie wstydzi się radości z tego ,że zrobił coś pozytywnego
dla bliźniego, dla dobra wspólnego.
To ten , kto poszukuje i znajduje ,
pisze, maluje recytuje,
klei, rzeźbi, fotografuje,
śpiewa, po górach się wspina,
sielskie czasy wspomina,
wikingów łodzie buduje,
i jako rycerz wojuje.
Sport propaguje, papierową wiklinę plecie,
podróżuje po świecie,
a przede wszystkim jest człowiekiem:
otwartym, myślącym,
życzliwym, kochającym,
et cetera, et cetera, et cetera..."
Przygotowana galeria będzie w ciągu najbliższych miesięcy, przy różnych okazjach, prezentowana w CUP.

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Dorota Michowska oraz opublikowany na portalu Ostróda: Galeria ludzi "Pozytywnie Zakręconych"
Oceń artykuł:

(0)