Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Podziel się:

Podziel się:

Burze i opady deszczu - taka pogoda przez kilka dni

Każdego roku w maju pogoda obchodzi taką małą tradycję,którą nazywamy " niestabilność ". Maj pod względem opadów deszczu jest wilgotnym miesiącem, ogromne wahania temperatury przyczyniają się do powstania burz o różnej sile, ale głównie są to słabe i umiarkowane zjawiska. Nie zapominajmy także o słońcu, które będzie ogrzewało powierzchnię ziemi, przy czym będzie Nam się miło spędzało czas.

Dużo się mówi o blokadzie cyrkulacji strefowej, która nadal trwa i niestety, często blisko Polski będą przechodziły układy niskiego ciśnienia wraz z frontami atmosferycznymi i wilgotną atmosferą, co oznacza, że do końca tego tygodnia nie zabraknie deszczu. Wędrówka owych niżów będzie sprowadzać do naszego powiatu cieplejsze powietrze. Oczywiście zdarzać się będzie, że będzie napływać chłodna masa powietrza z zachodu czy północnego-zachodu, ale na pewno tym razem nie będzie Nam za zimno.

W dniu jutrzejszym tj. środa 07 maja w godzinach wcześnie porannych powinno być jeszcze ładnie i pogodnie, ale w ciągu dnia należy spodziewać się wzrostu zachmurzenia i dynamiki. Modele przewidują pojawienie się wzrostu termodynamicznego CAPE do 500-750 J/kg. Z powodu podwyższonej energii potencjalnej i dosyć dobrym warunkom kinematycznym burze powinny mieć umiarkowany przebieg i powinno być ich całkiem sporo. W czasie burz spodziewamy się silnych opadów deszczu do 10-15 mm, prawdopodobnie można spodziewać się także opadu niewielkiego gradu do 1 cm i silniejszego wiatru do 80 km/h. W czwartek także należy spodziewać się burz, ale już nie co słabszych i zapewniamy, że zjawisk będzie już znacznie mniej niż w środę. Warunki termodynamiczne na czwartek dosyć dobre. CAPE do 500 J/kg. Piątek będzie to trzeci dzień pod względem burz. I tu właśnie się wstrzymamy z opisem sytuacji na ten dzień, ponieważ prognozy się rozbieżne. Więcej szczegółowych informacji na piątek już jutro bądź w czwartek.

W przeciągu tych trzech dni wzrośnie także temperatura powietrza z powodu napływu cieplejszych mas powietrza polarnomorskiego. Już w środę praktycznie w całym powiecie temperatury wzrosną do 20*C, w czwartek do 19*C. W piątek już nie co chłodniej do 17*C. Przymrozki Nam już nie zagrażają

Kraplewscy Łowcy Burz
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Arkadiusz Drozd oraz opublikowany na portalu Ostróda: Burze i opady deszczu. Taka będzie pogoda przez kilka dni
Oceń artykuł:

(0)