Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Podziel się:

Podziel się:

Ostróda - Jamajka, dwa bratanki

Ostróda będzie pierwszym miastem w Polsce, które podpisze umowę partnerską z Jamajką – turystycznym i kulturalnym ośrodkiem Ocho Rios na północnym wybrzeżu wyspy. Jednym z elementów łączących te odległe miejsca są czołowe festiwale reggae, Ostróda Reggae Festival i Rebel Salute. Do podpisania umowy dojdzie w lipcu w Ostródzie podczas wizyty jamajskiej delegacji na dobrze znanej już na Karaibachimprezie.

Radni na Jamajce jednogłośnie zagłosowali za podpisaniem umowy partnerskiej z ostródzkim samorządem. W środę 16 maja podobny głos na swoim posiedzeniu wyraziła Rada Miasta Ostróda.
W 2016 roku organizatorzy Ostróda Reggae Festivalpodczas swojej wizyty na Jamajcenawiązali kontakt z przedstawicielami tamtejszego samorządu oraz Konsul Polski, Panią Ireną Cousins. Rozmowy zaowocowały oficjalną propozycją ze strony odpowiedzialnej za rejon Karaibów Ambasador Polski w Caracas,Pani Mileny Łukasiewicz. Po wymianie korespondencji z Jamajką, władze największego tamtejszego województwa (parish) Saint Ann, z siedzibą w St. Ann’s Bay,zadecydowały na swoim forum, że jamajskim miastem partnerskim będzie Ocho Rios.
Ocho Rios jest jednym z głównych ośrodków turystycznych na Jamajce o populacji 100.000 mieszkańców. W pobliżuod 25 lat odbywa się najważniejszy festiwal muzyki reggae na Jamajce – Rebel Salute. Region Saint Ann to również miejsce urodzenia tak ważnych dla Jamajki bohaterów jak Bob Marley, Marcus Mosiah Garvey czy Burning Spear.
Nawiązanie stosunków partnerskich między Ostródą a miastem na Jamajce jest bezprecedensowym wydarzeniem w skali europejskiej. Wymiana kulturalna i turystyczna między miastami będzie wspaniałą okazją do wzajemnego zbliżenia i otworzy dalsze możliwości na drodze poznania odmiennej kultury i obyczajów. To również ukoronowanie wieloletniej współpracy kulturalnej, w wyniku której Ostróda Reggae Festival jest znaną marką na Jamajce. Na przestrzeni lat festiwal odwiedziły setki jamajskich artystów. W 2015 roku impreza była teżmiejscem oficjalnych polskich obchodów 50-lecia niepodległości Jamajki i gościła jamajski korpus dyplomatyczny.

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Artur Munje
Oceń artykuł:

(0)