Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Podziel się:

Podziel się:

Wystawa „Żołnierze Wyklęci na Warmii i Mazurach” w amfiteatrze

19 marca 2018 r. o godz. 17.30 w Galerii w Amfiteatrze odbędzie się wernisaż wystawy „Żołnierze Wyklęci na Warmii i Mazurach”.

Historycy szacują, że w Powstaniu Antykomunistycznym wzięło udział około 200 000 osób w tym, 20 000 partyzantów. Przeciwko nim komuniści rzucili ze strony ZSRR: Armię Czerwoną, NKWD, Smiersz i ze strony komunistycznych władz Polski: Ludowe Wojsko Polskie, siły Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, KBW, Milicji Obywatelskiej i ORMO. W sumie było to ponad 2 miliony żołnierzy Armii Czerwonej, 35 000 żołnierzy NKWD, 24 000 sił MBP i LWP. W wyniku starć do 1963 roku, po stronie Żołnierzy Wyklętych poległo w walce 8 668 partyzantów, 5 000 skazano na karę śmierci (2 500 wyroków wykonano), 21 000 zmarło w więzieniach, 79 000 zostało aresztowanych i skazanych na kary wieloletniego więzienia. Powstanie Antykomunistyczne trwało do 1963 roku. To symboliczna data śmierci ostatniego żołnierza podziemia sierż. Józefa Franczaka ps. Lalek.

Wystawa prezentuje żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, organizacji Wolność i Niezawisłość a także żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Na 11 planszach przedstawione są zdjęcia i biogramy Żołnierzy Wyklętych, którzy po 1945 roku walczyli z sowiecką okupacją i komunistycznym reżimem. Wśród nich biogramy majora Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, por. Henryka Wieliczko ps. Lufa czy sanitariuszki Danuty Siedzikówny ps. Inka. Oprócz wystawy swoją prelekcję i prezentację multimedialną pt. „Żołnierze Wyklęci na Warmii i Mazurach” przedstawi Michał Ostapiuk, pracownik naukowy IPN Olsztyn a także zarazem członek ostródzkiego Koła Powiatowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Na wystawę zaproszeni zostali Żołnierze Armii Krajowej m.in. Pani Wanda Bortkiewicz ps. Basia i pani Jadwiga Łubniewska ps. Jagoda – żołnierze 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Będzie więc okazja do spotkania z bohaterami walk o Niepodległą Polskę.

Wystawa dotychczas prezentowana była w Warmińsko – Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami ekspozycji są: Centrum Kultury w Ostródzie, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie, Koło Powiatowe Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostródzie.

Patronat nad wystawą objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Artur Chojecki.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Artur Munje oraz opublikowany na portalu Ostróda: Wystawa „Żołnierze Wyklęci na Warmii i Mazurach” w amfiteatrze
Oceń artykuł:

(0)