Sokół pozostaje w III lidze! O utrzymaniu zadecydowało zwycięstwo w stolicy

2023-06-19 12:59:08(ost. akt: 2023-06-19 13:45:22)
Radość w szatni Sokoła po wyjazdowym zwycięstwie z Ursusem Warszawa

Autor zdjęcia: sokolostroda.com

PIŁKA NOŻNA\\\ Zawodnicy Sokoła Ostróda w ostatniej kolejce sezonu 2022/23 wygrali na wyjeździe z Ursusem Warszawa i po końcowym gwizdku odetchnęli z ulgą. Po bardzo trudnym sezonie, pełnym zwrotów akcji, nadal będą reprezentowali województwo warmińsko-mazurskie i swoje miasto w rozgrywkach III ligi.
• Ursus Warszawa – Sokół Ostróda 1:2 (0:0)
1:0 - Wiśniewski (49), 1:1 - Furman (64), 1:2 - Święty (74 k)

SOKÓŁ: Florczak - Porębski, Błaut, Dowgiałło, Pawluczuk (59 Szałkowski), Kwiencer, Mościcki, Furman, Święty (Radzki), Stefański, Lehostajew (79 Banul),

Ostródzianie przed ostatnią kolejką byli w komfortowej sytuacji. Po wygranej na własnym boisku z Błonianką Błonie wystarczyło, że ponownie zwyciężą (tym razem na wyjeździe) i będą mogli cieszyć się z utrzymania. Zadanie tylko z założenia wydawało się łatwe, bo zdegradowany do IV ligi Ursus Warszawa w ostatnich kolejkach odbierał punkty drużynom wyżej sklasyfikowanym niż Sokół.

Brak zwycięstwa w stolicy także gwarantował utrzymanie, ale wtedy Warta Sieradz musiałaby stracić punkty w starciu z Legionovią Legionowo. Piłkarze Sokoła schodząc do szatni wiedzieli, że jedną nogą są w IV lidze, bo Warta objęła prowadzenie 1:0, którego - jak się później okazało - nie oddała do końca.

Ta informacja pewnie jeszcze bardziej sparaliżowała Sokół, który na początku drugiej połowy stracił gola i podopieczni Wojciecha Tarnowskiego potrzebowali już dwóch bramek, żeby się utrzymać. Doświadczony kapitan „Traktorków” Bartosz Wiśniewski otrzymał podanie na 10 metrze i silnym strzałem w kierunku dalszego słupka skierował piłkę do siatki. “Trójkolorowi” nie spuścili głów i w 64 minucie doprowadzili do remisu. Łukasz Święty podał do Mateusza Furmana, który świetnie uderzył z lewej nogi z 17 metrów.

Bramka na wagę trzech punktów padła z rzutu karnego. Z rzutu rożnego Święty dośrodkował w pole karne, a tam futbolówkę ręką zatrzymał defensor gospodarzy. Do “jedenastki” podszedł Święty, wytrzymał presję i zdobył gola uderzeniem pod poprzeczkę. Do końca meczu Sokół miał jeszcze kilka sytuacji do podwyższenia wyniku, ale zabrakło skuteczności.

Sokół ostatecznie zakończył sezon na 12. miejscu w III lidze. W klubie w czerwcu odbędą się wybory nowego zarządu, dopiero po tym dowiemy się jaka przyszłość czeka Ostródzki Klub Sportowy; ilu zawodników odejdzie, kto zostanie i czy w kolejnym sezonie zespół nadal będzie trenował Wojciech Tarnowski, który osiągnął cel, jaki został przed nim postawiony. Sokół pozostał w III lidze, co po fatalnej wiośnie wydawało się w pewnym momencie bardzo trudnym zadaniem.

>>> Przed 34. kolejką III ligi Sokół i Concordia miały spore szanse, by obronić się przed spadkiem. Ostródzianom ta sztuka się udała, natomiast drużyna z Elbląga na wyjeździe przegrała z Błonianką, a że Warta ograła Legionovię, to elblążanie poznali gorzki smak spadku.

• Błonianka Błonie - Concordia Elbląg 4:2 (1:2)
0:1 - Góral (7), 1:1 - Śmieciński (22), 1:2 - Góral (28), 2:2 - Koterwas (48), 3:2 - Jabłoński (84), 4:2 - Śmieciński (88);
czerwona kartka: Jarzębski (43, Concordia)

CONCORDIA: Wąsowski - Weremko, Jońca, Szawara, Szmydt, Kopka, Bukacki (75 Zielecki), Jarzębski, Rękawek, Drewek (75 Nowicki), Góral (65 Augusto),

O tym, że mecz ze spadkowiczem wcale nie musi oznaczać łatwego zwycięstwa, boleśnie przekonali się elblążanie, którzy przegrali ze zdegradowaną Błonianką, w efekcie razem z nią pożegnali III ligę.

Pierwsza połowa pozwalała mieć nadzieję, że wszystko idzie w dobrym kierunku, bo Concordia prowadziła 2:1. Niestety, sytuacja skomplikowała się tuż przed przerwą, kiedy to drugą żółtą kartkę obejrzał Eryk Jastrzębski. - Mieliśmy mecz pod kontrolą, ale czerwona kartka wiele zmieniła - przyznał trener elblążan Adrian Żurański.

Efekt gry w osłabieniu był taki, że w drugiej połowie gospodarze szybko wyrównali, po czym w ostatnich minutach zadali dwa decydujące ciosy. Tym samym powtórzyła się smutna historia sprzed dwóch lat, kiedy to Błonianka, wygrywając 3:0 w Elblągu, spuściła Concordię do IV ligi. Do szczęścia elblążanom zabrakło wówczas jednego punktu...

• Inne wyniki 34. kolejki: Olimpia Zambrów - ŁKS II Łódź 1:3 (1:2), Pilica Białobrzegi - Unia Skierniewice 2:2 (1:2), Warta Sieradz - Legionovia Legionowo 1:0 (1:0), Legia II Warszawa - Jagiellonia II Białystok 5:0 (2:0), Mławianka Mława - Pogoń Grodzisk Maz. 2:2 (1:1), Świt Nowy Dwór Maz. - Pelikan Łowicz 3:2 (0:2), Broń Radom - Lechia Tomaszów Maz. 1:4 (0:1),