Jeden pączek i 300 kalorii albo coś w zamian

2023-02-15 12:16:21(ost. akt: 2023-02-16 09:28:26)

Autor zdjęcia: arch. GO

Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem w kalendarzu chrześcijańskim, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Znany też jako zapusty, mięsopust, karnawał. To wielkie święto łasuchów. Tradycyjnie tego dnia jemy słodkości bez ograniczeń: rządzą pączki, faworki, donuty i oponki.
Tradycja świętowania tego dnia tłustym jedzeniem została zaczerpnięta od pogan. W czasach przedchrześcijańskich w ten sposób żegnano zimę i przygotowywano się na nadejście wiosny. Na wystawnych ucztach serwowano pieczone mięsa, chleb i wino. A poprzednikiem pączka z lukrem i dżemem różanym – klasyk! – był rodzaj wytrawnego ciasta chlebowego nadziewanego mięsem, skwarkami lub słoniną.

Dziś świętujemy na słodko. Chcąc uniknąć wyrzutów sumienia przy dbaniu o linię, warto zastosować się do rad dietetyków.
— Jeśli na co dzień dbacie o dietę, to w ten dzień spokojnie możecie zjeść pączka lub dwa — mówi Kamila Górecka-Kirwiel z gabinetu Mój Dietetyk. — Proponuję jednak, zamiast kupowania zgrzewki najtańszych wypieków z dyskontu, uraczyć się samodzielnie przygotowanymi pączkami w nieco zdrowszej wersji. Pączki pieczone będą zdecydowanie zdrowsze niż te smażone w głębokim tłuszczu, cukier możecie zastąpić ksylitolem lub erytrytolem, a do ciasta użyć mąki pełnoziarnistej. Pamiętajcie tylko, że przeciętny pączek ma ponad 300 kcal, więc po słodkiej uczcie warto udać się na długi spacer: 1 pączek = 1 godzina spaceru.

Lubicie tradycyjne pączki czy oponki? Oto coś w zamian. Zdrowe i niskokaloryczne.

Marchewkowe oponki
Potrzebne składniki: 70 g ksylitol, 60 g olej kokosowy, 1 szt. jaja kurze całe, 90 g mąka pszenna pełnoziarnista, 100 g marchew, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, gałka muszkatołowa, cynamon do smaku, szczypta soli.

Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Olej utrzeć z ksylitolem, dodać jajko i zmiksować na gładką masę. Marchew zetrzeć na tarce i wymieszać z masą. Mąkę przesiać z proszkiem i przyprawami i dodać do masy. Dokładnie wymieszać. Masę przełożyć do formy do oponek za pomocą szprycy lub łyżeczki (można też upiec w silikonowych foremkach do muffinek). Piec ok. 15 minut. Przed podaniem można udekorować np. gorzką czekolad, wiórkami kokosowymi, sezamem lub orzechami. Oponki najlepiej wyciągać z formy po przestudzeniu.


Pełnoziarniste pączki
Potrzebne składniki: 1 szt. jaja kurze całe, 20 g drożdże piekarskie świeże, 200 g mąka pszenna pełnoziarnista (ok. 1 i 1/2 szklanki), 60 g mąka pszenna (ok. 1/2 szklanki), 125 ml mleko spożywcze 2% tłuszczu (1/2 szklanki), 5 g cukier (1 płaska łyżeczka), 10 g stewia lub ksylitol (1 łyżka lub do smaku), płatki migdałowe
i gorzka czekolada (opcjonalnie – do dekoracji).

Mleko delikatnie podgrzać. Drożdże dokładnie wymieszać z mlekiem, cukrem i częścią mąki. Poczekać, aż rozczyn zacznie rosnąć i dodać resztę składników. Dokładnie
wyrobić ciasto. Zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (do podwojenia objętości). Następnie ciasto rozwałkować (wysokość ok. 2 cm) i szklanką wyciąć pączki. Odstawić na 30 minut. Piekarnik nagrzać do 190 stopni, pączki piec ok. 15 minut. Udekorować i zjeść ze smakiem.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5