Trzy obiekty z regionu w konkursie Zabytek Zadbany. Jeden z Ostródy

2021-04-15 15:12:50(ost. akt: 2021-04-15 15:50:15)
Tu mieści się obecnie Biuro Związku Gmin "Czyste Środowisko"

Tu mieści się obecnie Biuro Związku Gmin "Czyste Środowisko"

Autor zdjęcia: Barbara Chadaj-Lamcho

W tegorocznej edycji konkursu etap formalny przeszło 119 obiektów. Są wśród nich trzy z województwa warmińsko-mazurskiego, w tym jeden z Ostródy.
Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

— Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków — informują organizatorzy konkursu. — W dalszej części konkursu jury oceni jakość i zakres prac budowlanych, konserwatorskich, restauratorskich, rewaloryzacyjnych prowadzonych przy zabytkach.

Zgłoszenia do konkursu „Zabytek Zadbany” można było nadsyłać w następujących kategoriach:
- Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
- Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu
- Adaptacja obiektów zabytkowych
- Architektura i budownictwo drewniane
- Zabytki techniki
- Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem

W tym roku etap formalny przeszło 119 obiektów z 15 województw. W dalszej części konkursu wezmą udział trzy obiekty z województwa warmińsko-mazurskiego.

W kategorii utrwalenie wartości zabytkowej obiektu - Budynek w kompleksie "Białych Koszar" w Ostródzie. Wcześniej, przed zlikwidowaniem koszar urzędowało tu wojsko, potem krótko był siedzibą Centrum Kształcenia Ustawicznego. Od kilku lat mieści się tu siedziba biura Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego "Czyste Środowisko".


W kategorii architektura i budownictwo drewniane - Osada Kulturowa w Kadzidłowie. W skład osady wchodzą drewniane budynki przeniesione do Kadzidłowa z innych miejscowości. Są to: chałupa z Warnowa z początku XIX wieku, chałupa z Dąbrów z początku XX wieku, budynek podcieniowy (gospodarczy), spichlerzyk (pocz. XX wieku) - obecnie stanowi fragment ekspozycji muzealnej oraz spichlerzyk podcieniowy (pocz. XX wieku).


W kategorii zabytki techniki - Wieża ciśnień w Olsztynku. Po rewitalizacji budynek został udostępniony mieszkańcom i turystom. Po rewitalizacji budynek zyskał nie tylko taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Olsztynka. W jej wnętrzu znalazła się również m.in. sala konferencyjna z zapleczem. Wieża jest siedzibą Młodzieżowego Klubu Integracji Społecznej.

Te zabytki zostały zadbane, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że jest ich wyjątkowo mało. W konkursie znalazły się tylko trzy z naszego województwa, przy ponad 20 z mazowieckiego, czy po kilkanaście obiektów z zachodniopomorskiego, pomorskiego czy podlaskiego.

Wykorzystano zdjęcia z arch. Muzeum w Kadzidłowie oraz UM w Olsztynku.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5