Międzynarodowy Dzień Lasów: Łączą nas drzewa...

2021-03-19 20:07:42(ost. akt: 2021-03-19 20:51:00)

Autor zdjęcia: Łukasz Lamcho

21 marca. pierwszy dzień wiosny to także Międzynarodowy Dzień Lasów. Tego dnia wystartuje ogólnopolska kampania „Łączą nas Drzewa”. Akcja ma skoncentrować uwagę na roli drzew w przyrodzie.
Podczas wydarzeń, które zaplanowano do końca kwietnia (rozpoczną się po zniesieniu obostrzeń), zostaną posadzone drzewa i odbędzie się szereg leśnych imprez. Zorganizują je Lasy Państwowe wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

By dowiedzieć się o przywracanych leśnych spacerach, imprezach sportowych, akcjach sprzątania i warsztatach, warto śledzić strony regionalnych jednostek Lasów Państwowych.
Aktualnie leśnicy zachęcają do wzięcia udziału w wydarzeniach online - licznych wirtualnych spacerach, webinarach i lekcjach o przyrodzie, oraz leśnych spacerów w gronie najbliższych.

- Przeszło rok przeżyliśmy w cieniu pandemii. Zamknięci w domach, pozbawieni światła słonecznego, ślęcząc przed ekranami. Brak nam kontaktu ze światem. Dlatego proponujemy Polakom, by ruszyli do lasu i na nowo poczuli łączność z przyrodą – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Jak wynika z Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasów (dane od 2014 r. do 2018 r.) tereny leśne zajmują 29,6 proc. powierzchni kraju, a co ósme drzewo ma powyżej 100 lat. Jak wynika z poprzednich edycji wcześniej wspomnianej inwentaryzacji powierzchnia lasów państwowych wzrosła o 50,2 tys. ha do 7,15 mln ha.

W okresie od 2009 r. do 2019 r. nastąpiło zwiększenie udziału gatunków liściastych z 29,2 proc. do niemal 32 proc. Ponadto w lasach, by zwiększyć różnorodność biologiczną, pozostawia się coraz więcej martwego drewna. Przez ostatnią dekadę odnotowano wzrost z ok. 5,7 m3/ha do ok. 8,4 m3/ha.

Od wielu lat w Polsce są realizowane projekty mające na celu zachowanie zagrożonych gatunków. Jako sztandarowy przykład można podać program ochrony żubra. Dzięki opiece polskich leśników i przyrodników obecnie w kraju jest ok. 2300 żubrów.

Leśnicy w swoich licznych projektach ochronnych uwzględniają również rośliny. W ostatnich latach leśnicy prowadzą prace dotyczące restytucji cisa czy jarzęba brekinii. Aż 15 spośród 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych uczestniczyło w programie ochrony cisa pospolitego. Dziś cis nie jest już gatunkiem zagrożonym wyginięciem.



W Polsce leśnicy w ciągu ostatnich lat przywracali las na terenach, które zostały zniszczone w sierpniu w 2017 r. To wtedy huraganowy wiatr powalił i połamał prawie 10 mln m3 drzew, uszkodził niemal 120 tys. ha lasów, w tym 39,2 tys. ha zaliczono do całkowitego odnowienia. Leśnicy, by odtworzyć na tych terenach las potrzebowali ponad 217 mln sadzonek drzew.

Należy podkreślić, że oprócz prac na pohuraganowych terenach leśnicy każdego roku w całym kraju sadzą 500 mln młodych drzewek. Na potrzeby polskich lasów rocznie w szkółkach leśnych produkowanych jest 800 mln sadzonek różnych gatunków drzew (51 proc. są to gatunki iglaste, 49 proc. gatunki drzew liściastych).
Źródło: Lasy Państwowe



Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5