Huśtawka nastrojów na rynku pracy

2020-11-25 12:29:59(ost. akt: 2020-11-28 14:15:37)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

W połowie listopada 2020 roku zarejestrowanych było w powiecie 3 719 osób bezrobotnych. Oznacza to, że poziom bezrobocia wrócił do stanu z początku kwietnia, czyli momentu, w którym rynek pracy zaczął odczuwać skutki pandemii.
Pierwsze zamknięcie gospodarki wstrząsnęło lokalnym rynkiem pracy. W zaledwie dwa i pół miesiąca - od początku kwietnia do połowy czerwca 2020 roku - ilość osób bezrobotnych w powiecie ostródzkim wzrosła o ponad pół tysiąca, osiągając wartości nienotowane od pierwszej połowy 2018 roku. Bezrobocie w drugim kwartale urosło po raz pierwszy od niemal dekady, odwracając korzystny trend obserwowany na rynku od czasu wyjścia z globalnego kryzysu końca minionej dekady.

Na szczęście był to krótkotrwały wstrząs i sytuacja na ostródzkim rynku pracy zaczęła poprawiać się już na progu wakacji. Pierwsze symptomy ożywienia zaobserwowano w ostatnim dniu czerwca, kiedy ilość bezrobotnych zmniejszyła się o 47 osób w porównaniu z połową miesiąca. Od tamtego momentu ogólna liczba zarejestrowanych bezrobotnych systematycznie spada.

— W ciągu ostatnich pięciu miesięcy ilość osób bezrobotnych, zarejestrowanych w naszym urzędzie, wróciła do stanu z początku pandemii — mówi Grażyna Górska, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Ostródzie. — Patrząc na suche liczby, można odnieść wrażenie, że przez ostatnie 8 miesięcy nic się nie działo, jednak rynek pracy doświadczył w tym czasie prawdziwej huśtawki nastrojów, a publiczne służby zatrudnienia zostały postawione w stan najwyższej gotowości w związku z realizowanymi przez siebie, nowymi formami wsparcia dla przedsiębiorców.

Chodzi oczywiście o Tarczę Antykryzysową i publiczną pomoc, mającą zrekompensować przedsiębiorcom negatywne skutki rządowych obostrzeń. W ramach uchwalonej przez Sejm Tarczy, powiatowe urzędy pracy uczestniczą w przyznawaniu lokalnym przedsiębiorcom aż czterech form wsparcia. Są to jednorazowe pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, a także dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników firm, organizacji pozarządowych oraz części kosztów prowadzenia działalności dla osób samozatrudnionych.

Najłatwiej dostępną, a zatem i najpopularniejszą formą wsparcia są jednorazowe pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności. Od 1 kwietnia do 24 listopada 2020 roku skorzystały z nich prawie 4 tysiące przedsiębiorców, a Powiatowy Urząd Pracy w Ostródzie wypłacił na ten cel już niemal 20 milionów złotych. Pożyczki w kwocie do 5 tysięcy złotych przeznaczone są dla mikroprzedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed wybuchem pandemii i podlegają automatycznemu umorzeniu, jeżeli firma nie zostanie zamknięta przez trzy miesiące od dnia udzielenia pomocy.

Pozostałe formy pomocy z Tarczy Antykryzysowej również cieszą się sporym zainteresowaniem przedsiębiorców. Do tej pory, Powiatowy Urząd Pracy w Ostródzie wydał na nie łącznie ponad 31 milionów złotych.

Oprócz wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej, Powiatowy Urząd Pracy oferuje nadal standardowe formy przeciwdziałania bezrobociu, jak dotacje na otwarcie własnej firmy, refundacje kosztów wyposażenia stanowisk pracy, prace interwencyjne, szkolenia zawodowe czy staże. Realizuje również swoje główne usługi – pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe.

— Pomimo sanitarnych obostrzeń i zawieszenia bezpośredniej obsługi klientów, pracujemy normalnie i staramy się jak najlepiej pomagać osobom bezrobotnym i przedsiębiorcom — zapewnia Grażyna Górska.
Adrian Godlewski


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5