Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Zachwycająca łąka kwietna w Ostródzie

2020-07-31 12:00:00 (ost. akt: 2020-07-31 15:20:08)

Autor zdjęcia: Barbara Chadaj-Lamcho

Łąka kwietna cieszy oko i jest prawdziwym rajem dla owadów. W Ostródzie powstała taka łąka i teraz właśnie w pełni rozkwitła. Piękne miejsce!

Barwny kwiatowy dywan możemy podziwiać obok ronda Solidarności, przy skrzyżowaniu lic Ignacego Paderewskiego i Grunwaldzkiej. Wiosną wysiano na niej mieszankę ponad 20 kwiatów i ziół na obszarze ok. 400 metrów kwadratowych. Właśnie wszystko zakwitło, zachwycając różnorodnością i bogactwem barw.

Łąka kwietna to coraz częściej spotykany element ogrodów, zastępujący tradycyjne trawniki, także w miastach, stając się oazą dla pszczół i innych pożytecznych owadów. Jest nie tylko piękna, ale też pożyteczna. To swobodne nasadzenie z kwitnących roślin jednorocznych, bylin oraz traw, naśladujące naturalną łąkę. Łąki kwietne zakładane są poprzez wysiew mieszanek nasion różnorodnych gatunków roślin.

Z punktu widzenia środowiskowego łąki kwietne lepiej wchłaniają wodę niż zwykłe trawniki, pomagając tym samym utrzymać wilgoć w glebie. Ponieważ rosnące na niej rośliny są rzadziej koszone i pozwalamy im rosnąć wyżej, łąki kwietne zapobiegają silnemu nagrzewaniu gleby, a także sprzyjają oczyszczaniu powietrza (wyłapują pyły tworzące smog). Te zalety łąk kwietnych nabierają szczególnego znaczenia w dobie kryzysu klimatycznego oraz walki z ocieplaniem się klimatu i niedoborami wody pitnej.


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages