Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Janusz Markowski po raz ostatni wydał komendę swoim podwładnym

2020-06-26 10:26:24 (ost. akt: 2020-06-26 10:51:18)
Janusz Markowski (drugi z lewej) przeszedł na strażacką emeryturę

Janusz Markowski (drugi z lewej) przeszedł na strażacką emeryturę

Autor zdjęcia: Tymoteusz Kotuszewski

Aspirant sztabowy Janusz Markowski zakończył służbę w Państwowej Straży Pożarnej. Rozbrzmiał dzwon zmianowy i dźwięk syreny strażackiej. Tym razem był to sygnał na zakończenie trwającej blisko 30 lat pracy i służby oraz przejście na emeryturę.

Ostródzki, komendant powiatowy PSP starszy brygadier Tomasz Ostrowski podczas ostatniej zbiórki przybliżył wszystkim zgromadzonym przebieg służby asp. sztab. Janusza Markowskiego i wręczył decyzję o zwolnieniu ze służby w PSP. Zgodnie z tradycją i pożarniczym ceremoniałem dowódca zmiany asp. sztab Janusz Markowski po raz ostatni wydał komendę swoim podwładnym do zdania służby.

Asp. sztab. Janusz Markowski od najmłodszych lat związany był z ochroną przeciwpożarową. Już jako 14-latek w 1988 roku był uczestnikiem obozu szkoleniowego dla dowódców młodzieżowych drużyn pożarniczych. Po krótkim okresie pracy zawodowej w instytucjach cywilnych i odbyciu zasadniczej służby wojskowej rozpoczął służbę w uprzednio istniejącej Rejonowej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie. Początkowo pracował na stanowisku stażysty, a po reformie administracyjnej kraju już w ostródzkiej Komendzie Powiatowej PSP, jako młodszy ratownik.

Stale podnosił swoje kwalifikacje zawodowe, co zaowocowało awansami na wyższe stanowiska służbowe: starszego ratownika, a po ukończeniu Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu i promocji na pierwszy stopień w korpusie aspirantów: młodszego aspiranta, na stanowisko dowódca zastępu.

W roku 2007 awansowany został na kolejny szczebel kadry dowódczej: dowódcę sekcji, a następnie w 2010 roku na zastępcę dowódcy zmiany. Rok 2013 to awans na stanowisko dowódcy zmiany, które piastował do dziś.

Asp. sztab. Janusz Markowski był wielokrotnym reprezentantem ostródzkiej Komendy Powiatowej PSP w sporcie pożarniczym, piłce nożnej i siatkówce, zdobywając wiele medali na szczeblu wojewódzkim. Nagradzany przez Prezesa Rady Ministrów, Komendanta Głównego, Wojewódzkiego i Powiatowego PSP. Odznaczany Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, a przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej.

Źródło: st. kpt. Grzegorz Różański

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages