14 czerwca referendum w sprawie odwołania burmistrza Ostródy

2020-06-08 13:12:44(ost. akt: 2020-06-08 13:48:38)
Wielu ostródzian jest niezadowolonych z dotychczasowej pracy burmistrza Michalaka

Wielu ostródzian jest niezadowolonych z dotychczasowej pracy burmistrza Michalaka

Autor zdjęcia: Marcin Tchórz

W najbliższą niedzielę, 14 czerwca, odbędzie się referendum w sprawie odwołania burmistrza Zbigniewa Michalaka. Komisarz wyborczy w Elblągu opublikował postanowienie w tej sprawie. Inicjatorzy referendum zarzucają burmistrzowi m.in fatalną politykę personalną i brak współpracy, co zrodziło niepotrzebne konflikty.
Wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza rozesłała pismo do wszystkich delegatur w Polsce, że można już przymierzać się do zawieszonych z powodu epidemii referendów. Delegatura PKW w Elblągu wystąpiła o opinię sanepidu w tej sprawie. Opinia była pozytywna, więc głosowanie ma się odbyć w tradycyjnej formie, czyli w lokalach wyznaczonych do głosowania. W niedzielę, 14 czerwca, odbędzie się referendum w sprawie odwołania burmistrza Michalaka

Przypomnijmy. Decyzję dotyczącą zawieszenia referendum w sprawie odwołania burmistrza Ostródy komisarz wyborczy w Elblągu podjął 23 marca. Miało ono odbyć się w niedzielę, 29 marca. Jednak epidemia koronawirusa spowodowała, że komisarz wyborczy zdecydował się zawiesić procedurę po tym, gdy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostródzie nie wydał pozytywnej opinii. Zachodziła wątpliwość, czy w czasie epidemii można zapewnić bezpieczeństwo członkom komisji i osobom głosującym.

Jak będzie wyglądał teraz przedreferendalny kalendarz? Składanie wniosków o dopisanie do spisu osób uprawnionych do udziału w referendum w wybranym przez siebie obszarze na terenie miasta Ostródy do dnia 9 czerwca br. Przekazanie przewodniczącym obwodowych komisji do spraw referendum spisu uprawnionych do udziału w referendum nastąpi 13 czerwca br. Kampania referendalna zakończy się 12 czerwca o godz. 24.

Referendum będzie ważne w przypadku, gdy udział w nim weźmie co najmniej 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu. W listopadzie 2018 roku w drugiej turze wyborów burmistrza Ostródy do urn poszło ponad 11,2 tys. osób, co stanowiło około 43 proc. uprawnionych do głosowania (26.178 osób). Żeby osiągnąć wymagane 3/5, zagłosować musi ponad 6,7 tys. osób. Z tego większość (zwykła) musi być za odwołaniem, żeby referendum było skuteczne.

Inicjatorzy referendum w Ostródzie w uzasadnieniu informowali, że powodem zamiaru odwołania burmistrza Ostródy jest prowadzona przez niego fatalna polityka personalna i brak jakiejkolwiek wizji prowadzenia samorządu. Zarzucają też obecnemu burmistrzowi, że brak jest planu inwestycji i wizji rozwoju Ostródy. Burmistrz w tym czasie zrezygnował ze współpracy z Radą Miejską w Ostródzie, jak i najbliższymi miastu samorządami - gminą Ostróda i powiatem ostródzkim. Brak współpracy zrodził niepotrzebne konflikty ze szkodą dla mieszkańców.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5