środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Inicjatorzy referendum w Ostródzie zebrali 3,5 tysiąca podpisów

2020-01-20 12:00:00 (ost. akt: 2020-01-20 13:56:33)
Mariusz Kłokocki, pełnomocnik inicjatorów referendum w Ostródzie sklada listy z podpisami w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu

Mariusz Kłokocki, pełnomocnik inicjatorów referendum w Ostródzie sklada listy z podpisami w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Referendum w sprawie odwołania burmistrza Ostródy coraz bliżej. Dziś na biurko komisarza w elbląskiej Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego trafiły listy z podpisami mieszkańców. Jest ich prawie 3,5 tysiąca.

W poniedziałek, 20 stycznia br., inicjatorzy referendum w sprawie odwołania burmistrza Zbigniewa Michalaka przekazali komisarzowi w Krajowym Biurze Wyborczym Delegaturze w Elblagu listy z podpisami mieszkańców. Musieli zebrać 10 proc. podpisów osób uprawnionych do głosowania, którzy poparli tę inicjatywę, by referendum mogło się odbyć. W Ostródzie wyborców jest około 26 tysięcy, musieli więc zebrać prawie 2600 podpisów i złożyć je w ciągu 60 dni od zgłoszenie inicjatywy referendalnej w elbląskiej delegaturze KBW. Zebrali 3490, a więc o ponad 30 proc, więcej niż wymaga tego procedura.

— Najskuteczniejsze okazały się wizyty bezpośrednio w domach mieszkańców Ostródy — mówi Mariusz Kłokocki, pełnomocnik inicjatorów referendum. — Odwiedziliśmy jedną trzecią mieszkańców miasta. Do wielu nie dotarliśmy, więc tych podpisów byłoby jeszcze więcej, ale nie są konieczne. Liczymy na poparcie zwolenników odwołania burmistrza Michalaka w dniu głosowania. Dziękujemy wszystkim, którzy zaprosili nas do swoich domów, zechcieli się z nami spotkać i porozmawiać.

Teraz komisarz wyborczy ma 30 dni na weryfikację podpisów mieszkańców. Po tym terminie, czyli w końcu lutego, powinien wyznaczyć termin przeprowadzenia referendum - w ciągu kolejnych 50 dni. Czyli najprawdopodobniej będzie to przełom marca i kwietnia.

Referendum będzie ważne w przypadku, gdy udział w nim weźmie co najmniej 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu. W listopadzie ubiegłego roku w drugiej turze wyborów burmistrza Ostródy do urn poszło ponad 11,2 tys. osób, co stanowiło około 43 proc. uprawnionych do głosowania (26.178 osób). Żeby osiągnąć wymagane 3/5, zagłosować musi ponad 6,7 tys. osób. Z tego większość (zwykła) musi być za odwołaniem, żeby referendum było skuteczne.

Jeśli dojdzie do referendum, będzie to druga próba odwołania urzędującego burmistrza Ostródy w tej dekadzie. W 2012 roku w wyniku przeprowadzonego referendum odwołany został burmistrz Olgierd Dąbrowski. Nie udało się natomiast referendum w Dąbrównie w lutym 2017 roku, gdzie próbowano odwołać wójta Piotra Zwalińskiego (został ponownie wójtem w wyborach w 2018 roku - red.) Referendum było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji.

Inicjatorzy referendum w Ostródzie w uzasadnieniu informowali, że powodem zamiaru odwołania burmistrza Ostródy jest prowadzona przez niego fatalna polityka personalna i brak jakiejkolwiek wizji prowadzenia samorządu. Zarzucają też obecnemu burmistrzowi, że brak jest planu inwestycji i wizji rozwoju Ostródy. Burmistrz w tym czasie zrezygnował ze współpracy z Radą Miejską w Ostródzie, jak i najbliższymi miastu samorządami - gminą Ostróda i powiatem ostródzkim. Brak współpracy zrodził niepotrzebne konflikty ze szkodą dla mieszkańców.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (51) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OSTRODZIANIN #2861358 | 89.228.*.* 3 lut 2020 17:38

  A MOZE KIELBASKE BEDZIE JAK PIESEK...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ostróda #2857279 | 185.16.*.* 27 sty 2020 09:49

  widać że Mariuszek szuka dla siebie ciepłej posadki

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Marta M. kier. w PIP #2853946 | 195.136.*.* 22 sty 2020 14:09

  Zwracam uwagę wszystkim inicjatorom i osobom uczestniczącym w referendum, pracujących na etatach, że mogą zostać sprawdzone ich dni i godziny nieobecności w pracy podczas zajmowania się referendum , pod kątem wykonywania swoich obowiązków i zadań wynikających ze statutu ich stanowisk. Jeśli ktokolwiek zajmował się referendum a w tym czasie oficjalnie przebywał w swoim zakładzie pracy i podpisał listę obecności , podlega pod art. 52 Kodeksu pracy, który mówi o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia jako rodzaj zwolnienia dyscyplinarnego, ponieważ stanowi to ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych gdyż takie zachowanie może narazić przedsiębiorcę na straty materialne oraz utratę zaufania do pracownika a pracodawca nie ma obowiązku prawnego wypłacać wynagrodzenia za czas takiej nieobecności, a pracownik nie ma instrumentów prawnych, aby takiego wynagrodzenia od pracodawcy się domagać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. majkelo #2853877 | 195.136.*.* 22 sty 2020 12:41

   Inicjatorzy referendum przeważnie są na usługach poprzedniej władzy, więc lojalność im nakazuje wszelkie działania dyskredytujące obecnego burmistrza tylko niech wiedzą,że jeśli dojdzie do zmiany na tym fotelu to także mandaty wszystkich radnych ulegają samorozwiązaniu a wtedy nie będzie tak łatwo stanąć i wygrać przy następnych wyborach.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mkieszkaniec O-DY #2853635 | 89.228.*.* 22 sty 2020 07:48

   Mariuszek chce zaistnieć. Mieszkańcy Go nie chcieli na radnego (dostał się "tylnymi drzwiami") teraz próbuje "od chlewka". Panie Mariuszu, może da Pan sobie spokój. Całe życie w zakłamaniu. To przykre. Może czas otworzyć oczy rano przed lustrem i spojrzeć sobie w twarz?

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (51)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages