Ornitologiczna przygoda z przewodnikiem z Nadleśnictwa Olsztynek

2020-01-17 11:52:24(ost. akt: 2020-01-17 12:22:02)
Tak było rok temu. Czy do 24 stycznia spadnie śnieg?

Tak było rok temu. Czy do 24 stycznia spadnie śnieg?

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Ubierz się ciepło, weź lornetkę, coś do pisania i licz z nami ptaki! Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku oraz wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, zapraszają na spacer Zimowego Ptakoliczenia!
To akcja, która przywędrowała do nas z Wielkiej Brytanii. Co roku, w ostatni weekend stycznia, tysiące Brytyjczyków liczą ptaki w ogródkach, ogrodach i parkach w czasie Big Garden Birdwatch.

W Zimowym Ptakoliczeniu co roku bierze udział około 3.000 osób, w różnym wieku. Dołącz do nich i wybierz się z nami na wycieczkę! Zapraszamy na bezpłatną wycieczkę ornitologiczną z przewodnikiem z Nadleśnictwa Olsztynek!

W Zimowym Ptakoliczeniu można także wziąć udział indywidualnie – przy naszym karmniku, na balkonie, na podwórku (zachęcamy, żeby dzieci przyłączyły się do wspólnych obserwacji!).
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Przez ostatnie dziesięć lat najliczniej obserwowanym gatunkiem jest krzyżówka, nasza najpopularniejsza kaczka.

Ptakiem zimy 2020 został gawron. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na bardzo niepokojący trend spadkowy w liczebności gawronów. Wydaje się, że te duże, czarne ptaki z rodziny krukowatych towarzyszą nam na każdym kroku – zarówno w krajobrazie silnie zurbanizowanym, jak i w miejscach poddanych mniejszej presji człowieka.

Tymczasem dane są bezlitosne: w ciągu ostatnich kilkunastu lat populacja gawronów w Polsce spadła aż o 41 %. Głównym powodem, wpływającym na tak drastyczne zmniejszenie populacji, jest intensyfikacja rolnictwa, prowadząca do utraty siedlisk i zubożenia diety, nie tylko gawronów, ale większości ptaków związanych z krajobrazem rolniczym.

Nie bez znaczenia pozostaje zapewne niechęć człowieka do gawronów: częste są przypadki ich płoszenia (np. za pomocą armatek hukowych), a kolonie tych niezwykle inteligentnych ptaków są celowo niszczone (usuwanie gniazd, wycinka drzew z gniazdami). Zdarzają się nawet przypadki strzelania do gawronów i celowego ranienia ich.

Łacińska nazwa gawrona Corvus frugilegus oznacza kruka (czy też ptaka z rodziny krukowatych) zbierającego owoce. Każdy zapewne widział gawrony, dostojnie kroczące
po trawnikach i uważnie wyszukujące tego, co nadaje się do zjedzenia w śródmiejskiej dżungli lub podążające za ciągnikiem po świeżo zaoranej ziemi i wybierające larwy chrząszczy, gąsienice i dorosłe owady. Czyż nie takich sprzymierzeńców nam potrzeba?

Zapraszamy 24 stycznia, zbiórka o godz. 11, Skansen w Olsztynku (przy kasach).
Organizatorzy




Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej razem z Gazetą Ostródzką kosztuje tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl




Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5