Wyspa wielu cudów i aż 378 kościołów

2019-12-26 12:00:00(ost. akt: 2019-12-26 12:23:46)

Autor zdjęcia: Stanisław Miecznikowski

Świąteczna podróż. Początek historii wysp maltańskich przypada na 60. rok od narodzin Chrystusa, kiedy to św. Paweł przypłynął jako rozbitek i zaczął czynić cuda. Ale nie brakowało ich i później.
Pierwszym z cudów było samo przypłynięcie na kawałku drewna z rozbitego statku. Drugim był fakt, że w czasie zbierania chrustu na ognisko, aby się ogrzać, został ukąszony przez żmije i przeżył. Następnie zaczął uzdrawiać chorych i wiadomości o tym dotarła do namiestnika rzymskiego. Poprosił on św. Pawła o uzdrowienie chorego ojca, co też ten uczynił. Sława o cudownych uzdrowieniach spowodowała, że mieszkańcy zaczęli przyjmować chrześcijaństwo. Zdobył uznanie i chciano, żeby pozostał na wyspach. On propozycję odrzucił i udał się do Rzymu, gdzie został zamordowany.

Kolejną ważną datą, było przyznanie wysp przez cesarza Karola Wielkiego w VII wieku zakonowi szpitalników Templariuszom, którzy leczyli chorych i rannych Krzyżowców udających się do Jerozolimy. Zostali oni wyrzuceni z wysp Cypr i Rodos przez Arabów. Tutaj bardzo dobrze gospodarzyli i świadczyli usługi lekarskie, np. wyparzali narzędzia chirurgiczne. Obecnie krzyż maltański jest symbolem pomocy medycznej świadczonej w Europie.

Na Malcie jest 378 kościołów katolickich, nie licząc kaplic. Brak jest kościołów innych wyznań. Zbudowane są w stylu romańskim. Bastiony te umożliwiły obronę wyspy w XVI wieku przed inwazją Imperium Otomańskiego. Zakon wybudował katedrę Jana Chrzciciela, gdzie na zamówienie wielkiego mistrza zakonu maltańskiego, artysta malarz renesansu Caravaggio namalował trzy wielkie obrazy: Zabójstwo Jana Chrzciciela, Nawrócenie Św. Pawła i Św. Hieronim piszący. W tym ostatnim artysta utorował drogę martwej naturze, która rozpowszechniła się w Europie w XVII wieku. Katedra bogato zdobiona złotem i marmurową posadzką, pod którą pochowani są wybitni rycerze zakonu, obecnie jest tu muzeum.

Wyspy zostały zabrane Templariuszom prze wojska napoleońskie, a następnie po Kongresie Wiedeńskim przekazane W. Brytanii. Imperium Brytyjskie uczyniło z wysp kolonię i bazę dla swojej floty wojennej. Podczas II wojny światowej na Maltę spadło więcej bomb lotniczych niż na Londyn. Jedna z nich przebiła kopułę kościoła Rotunda, upadając na podłogę obok modlących się wiernych podczas mszy. Nie wybuchła i to poczytano za cud. Za działania wojenne podczas wojny, król brytyjski Jerzy IV odznaczył Maltę krzyżem wojennym, który do tej pory jest na biało-czerwonej maltańskiej fladze.

Po Brytyjczykach pozostał lewostronny ruch na wyspach i powszechna znajomość języka angielskiego. Malta niepodległość od Brytyjczyków uzyskała w 1964 roku, a w tym samym roku co nasz kraj, uzyskała członkostwo w Unii Europejskiej. Różnica między Maltą a Polską jest taka, że kilka lat później wyspa weszła do strefy euro. Najnowsze dane wskazują, że najwięcej turystów przyjeżdżało tu w ostatnim roku z W. Brytanii i Włoch - przyjeżdżają głównie z Sycylii promami pokonującymi 65 km, a na trzecim miejscu są Polacy, którzy wyprzedzają Niemców. Przyciągają ich tutaj: łagodny klimat śródziemnomorski wiosną i jesienią, możliwości uprawniania sportów wodnych, wapienne i piaszczyste plaże na klifowym stromym wybrzeżu i lazurowe wody.

Baza noclegowa oparta na hotelach i apartamentach, wyposażona w usługi gastronomiczne restauracji i lokali rozrywkowych. Mieszkałem w hotelu czterogwiazdkowym z promenadą, która prowadziła do muzeum morskiego. Na brzegu widoczne były kwadraty odsalania wody morskiej, a w oddali wyspa, na której stał pomnik św. Pawła. Jest to pamiątka jego przypłynięcia na drzewie. Nazywa się Święty Paweł z drzewa, a kaplica, która stała niedaleko hotelu, nosiła nazwę Św. Pawła z drewna. Na murach tej kaplicy były napisy z Biblii w ośmiu językach, w tym polskim. SM





Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5