Niedziela, 15 grudnia 2019. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Będzie referendum w sprawie odwołania burmistrza? W piątek wpłynęło powiadomienie

2019-11-22 12:00:00 (ost. akt: 2019-11-22 14:52:59)
Pierwsza konferencja nowo wybranego burmistrza odbyła się na molo rok temu

Pierwsza konferencja nowo wybranego burmistrza odbyła się na molo rok temu

Autor zdjęcia: Marcin Tchórz

Na biurko burmistrza Ostródy Zbigniewa Michalaka i do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu w piątek (22.11.) wpłynęło powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza przed upływem kadencji.

Inicjatorzy referendum w uzasadnieniu poinformowali, że powodem zamiaru odwołania burmistrza Ostródy jest prowadzona przez niego fatalna polityka personalna i brak jakiejkolwiek wizji prowadzenia samorządu, a podejmowane przez niego decyzje, to z jednej strony skutek niedoświadczenia samorządowego, a z drugiej nieumiejętność zarządzania w ogóle.

Zarzucają też obecnemu burmistrzowi, że chociaż od jego zaprzysiężenie minął rok, wciąż brak jest planu inwestycji i wizji rozwoju Ostródy. Burmistrz w tym czasie zrezygnował ze współpracy z Radą Miejską w Ostródzie, jak i najbliższymi miastu samorządami - gminą Ostróda i powiatem ostródzkim. Brak współpracy zrodził niepotrzebne konflikty ze szkodą dla mieszkańców.

Tu inicjatorzy referendum wymieniają chaos w komunikacji miejskiej na linii miasto-gmina, niedokończony remont basenu, zmniejszenie finansowania klubów sportowych kosztem prywatnej szkoły, której właścicielem był Zbigniew Michalak, a którą prowadzą obecnie członkowie jego najbliższej rodziny. Jedną z lokalnych gazetek uczynił swoją "tubą propagandową" którą finansują spółki miejskie.

— Nie o takie "zmiany" chodziło tym, którzy w ubiegłorocznych wyborach postanowili powierzyć ten zaszczytny urząd właśnie jemu — mówi Mariusz Kłokocki, pełnomocnik inicjatorów referendum. — Został obdarzony zaufaniem, a w zamian wyborcy dostali prywatę i wszechobecny nepotyzm. Najwyraźniej nie mamy szczęścia do burmistrzów z Lubajn.

Mariusz Kłokocki nawiązał tu do skutecznego referendum w 2012 roku, w wyniku którego odwołany został burmistrz Olgierd Dąbrowski. Tak jak obecny burmistrz Zbigniew Michalak, także pochodzi z Lubajn.

Jeśli chodzi o procedurę referendalną, inicjatorzy będą teraz musieli zebrać podpisy mieszkańców. W przypadku referendum, musi to być 10 procent osób uprawnionych do głosowania. W Ostródzie wyborców jest około 27 tysięcy wyborców, muszą więc zebrać około 2700 podpisów.


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (37) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Patryk #2825174 | 89.228.*.* 26 lis 2019 22:07

  DOBRZE!!!!!!!!!! JECHAĆ Z NIM!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jurek #2824204 | 89.228.*.* 25 lis 2019 15:37

  Takiego ignoranta i lenia trudno znaleźć. Pisma od kilku m-cy bez żadnej odpowiedzi. Gwarancja mija i miasto zapłaci czyli my z własnej kieszeni. Ignorowanie uroczystości. Brak szacunku do ludzi z osiągnięciami. Pycha, kłamstwo, zarozumiałość i szukanie haków na innych. Zmuszanie do zatrudniania swoich, ponoszenia wynagrodzeń swoim.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Owca #2824132 | 79.189.*.* 25 lis 2019 13:36

  Nic nie macie na Michalaka, tyko same pomówienia. To że facet nie chce się zgodzić uczestniczyć w "układzie", którym kieruje główny nasz poseł, jest spełnieniem jednej z jego obietnic wyborczych. Każdy nowy Burmistrz zatrudnia w swoim otoczeniu "swoich", bo z nimi pracuje się lepiej i ma sie do nich zaufanie. Czy tak nie było w przypadku Najmowicza? Gesek, Struk i reszta pisowskiej świty? Panu Graczykowi proponuję zająć się swoim CKK a Panu Kowalskiemu proponuję przypomnieć sobie o kim był swojego czasu program "Uwaga" w TVN. Albo brak pamięci, albo celowy brak pamięci. A Pan Kłokocki mistrz Świata w wyborach samorządowych (1 głos!!!), powinien zająć się czymś pożytecznym a nie podpisywaniem się pod referendum, z którego i tak nic nie wyjdzie. Ludzie nie są ślepi i pamiętają co było. Układ został rozmontowany i chwała za to Michalakowi. Choć i on powinien zmienić swój stosunek do ludzi, bo złą aparycją się przegrywa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. JANIE #2823751 | 37.128.*.* 24 lis 2019 19:27

  Wiadomo kto stoi za referendum. to widać na każdej sesji rady miasta. Rada składająca się z radnych POP[ISu od samego początku skrzyknęła sie przeciwko obecnemu burmistrzowi. Szukali każdej okazji aby pokazać ze są przeciwko jego rządom . Mają do tego prawo. Radni POPIS uważają ze burmistrz jest nie dobrym gospodarzem, a pan Burmistrz uważa że radni nie chcą z nim współpracować, a więc skoro ma być referendum to może zadać pytanie kto jest za odwołaniem burmistrza a w drugim pytaniu czy jesteś za odwołaniem rady miasta. Niech społeczeństwo ma jakiś wpływ nie tylko na odwołanie burmistrza , ale i na radę miasta. Będzie okazja się przekonać czy radni którzy tyle mówią o działaniu na rzecz mieszkańców będą odważni i też oddadzą sie osądowi wyborcą . dobrze jest krytykować kogoś będąc pewnym że samemu nic nie grozi. .

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Mieszkaniec #2823468 | 176.221.*.* 24 lis 2019 09:30

  Ludzie ostródzianie skąd wy jesteście........Nie znacie realiów, przecież odkąd świat jest to każda władza stosuje te same metody, do władzy się idzie by władzy było lepiej a nie społecznym masom. Rolą mas jest trzymać mordy na wodzy i tylko chwalić władze, a nie krytykować. Dziwicie się przecież fundamentem każdej władzy jest prywata i nepotyzm!!!! Chcecie to zmienić, to trzeba zapisać w USTAWIE i ma to zrobić SUWEREN, że zarobki wójtów, starostów, burmistrzów i prezydentów, nie mogą być wyższe od średniej w danym regionie np. nie przekraczać np. 5000 zł miesięcznie. (bez dodatków i rozbuchanych przywilejów). Wówczas do władzy nie szło by się po kasę ale po to by służyć ludziom a każda służba ludziom to poświęcenie i to bez korzyści finansowych czy osobistych, wymaga bezwzględnej POKORY, a przede wszystkim do ludzi .

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (37)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages