Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Radni pytają burmistrza o finansowe powiązania między biznesem jego rodziny i spółkami miejskimi

2019-10-29 12:00:00 (ost. akt: 2019-10-29 14:01:37)

Autor zdjęcia: Archiwum UM Ostróda

Takie były wolne wnioski na wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Ostródzie. Radny Waldemar Graczyk zapytał burmistrza o to, czy miejskie spółki finansują prywatny biznes należący do jego rodziny. Wcześniej przedstawił radnym informacje, jakie zebrał w tej sprawie.

— Otrzymałem informację od mieszkańców o pewnych nieprawidłowościach i powiązaniach finansowych między prywatnym biznesem należącym do rodziny pana Michalaka, którymi wcześniej zarządzał i gdy został burmistrzem przepisał na żonę i syna, a które są finansowane z pieniędzy spółek komunalnych — mówił Waldemar Graczyk. — To nie jest normalne. Chcąc to wyjaśnić, skierowałem pisma z pytaniami do spółek miejskich.

Te pytania dotyczyły m.in. umów marketingowych, promocyjnych i sponsorskich zawieranych przez te spółki oraz tego, jakie przekazywały darowizny, czy np. Żegluga realizowała transport, komu i na jakich warunkach. Nie wszystkie spółki od razu odpowiedziały.

— Na spotkaniu z prezesami spółek, w których uczestniczył też radny Ryszard Kowalski, trzech prezesów nie udzieliło nam takiej informacji — kontynuował Graczyk. – Poprosili o dwa tygodnie czasu. My jako radni mamo prawo do takiej kontroli wydatków w spółkach miejskich tu i teraz!

Wyjątkiem było Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ostródzie, którego prezes na prośbę radnych przedstawił dokumenty, z których wynikało, że w 2019 roku przedsiębiorstwo na stowarzyszenie i szkołę sportową prowadzone przez rodzinę burmistrza przekazało około 30 tysięcy złotych.
— Tam płynie rzeka pieniędzy — dodał Graczyk.

Radny zwrócił się do burmistrza, by ten publicznie i na sesji odpowiedział na dwa pytania: czy spółki miejskie finansują szkołę sportową należącą do jego rodziny i czy inne firmy, które świadczą usługi na rzecz miasta również przekazują jakieś pieniądze.

Burmistrz Zbigniew Michalak odniósł się do informacji z PWiK, że jest niepełna, bo powinna zawierać wszystkie podmioty, którym ta spółka przekazuje pieniądze, a nie tylko te wybrane i przedstawione przez Graczyka.

— Wszyscy wiedzą, że siedem lat temu założyłem szkołę sportową, a od listopada 2018 roku jestem burmistrzem — powiedział Zbigniew Michalak. — Jako burmistrz nie jestem członkiem stowarzyszenia i nie mam już żadnego powiązania ze wspomnianą szkołą. Wszystkie pytania tam należy kierować. Jeżeli jest podejrzenie, że popełniłem przestępstwo, to proszę zgłosić to do prokuratury.

Radny Graczyk zapewnił, że czeka na dokumenty z informacją od spółek i będzie sprawę wyjaśniał na posiedzeniach Komisji Rozwoju i Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej w Ostródzie. Dodał, że inne instytucje też powinny się tą sprawą zająć.
— Panie burmistrzu, pan powinien być poza wszelkimi podejrzeniami i to pan powinien pilnować, żeby należąca do pana rodziny szkoła nie występowała do miejskich spółek o dofinansowanie, bo to budzi uzasadnione wątpliwości — mówił Ryszard Kowalski.

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Alex Gilbert #2816741 | 37.235.*.* 9 lis 2019 19:49

  Jak otrzymałem kwotę pożyczki od wiarygodnej firmy pożyczkowej (martinlucianoworldwideloans@hotmail.com lub WhatsApps / Phone: (+ 44 7520 660836). Witam wszystkich, nazywam się Alex Gilbert, pochodzę ze Stanów Zjednoczonych, chciałem podzielić się moim małym świadectwem o tym, jak otrzymałem pożyczkę od usług finansowych Martin Luciano World Wide Loans Financial Services za pośrednictwem poczty elektronicznej (martinlucianoworldwideloans@hotmail.com lub WhatsApps / Phone: (+44 7520 660836) po tym, jak kilkakrotnie złożyłem wniosek od różnych pożyczkodawców, którzy twierdzili, że są pożyczkodawcami tutaj na tym forum, pomyślałem, że ich pożyczki są prawdziwe i złożyłem podanie, ale nigdy nie udzieliłem mi pożyczki, ale odmówiłem, dopóki mój przyjaciel się nie przedstawił mnie Martinowi Luciano World Wide Loans Financial Services, który obiecał pomóc mi pożyczką mojego pragnienia i naprawdę zrobił tak, jak obiecał bez żadnych opóźnień, miałem wątpliwości, ale nigdy nie chciałem w to uwierzyć. Nigdy nie myślałem, że nadal są wiarygodni i prawdziwi pożyczkodawcy w Internecie, dopóki nie spotkałem się z tą firmą pożyczkową, która naprawdę pomogła mi z moją pożyczką i zmieniła moje życie na lepsze. Radziłbym ci znaleźć pilną pożyczkę, aby skontaktować się z nimi dzisiaj, ponieważ są prawdziwi rozum i zrozumienie. Więc jeśli potrzebujesz pilnej pożyczki lub chcesz uzyskać finansowanie swoich projektów, uprzejmie prosimy o kontakt z Martin Luciano Worldwide Loans Financial Services na adres e-mail firmy (martinlucianoworldwideloans@hotmail.com lub WhatsApps / Phone: (+ 44 7520 660836) .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Piotr #2811507 | 212.160.*.* 30 paź 2019 09:09

  Zastanawiające że sprawa "dotacji dla SMSa" zbiegła się z ogłoszeniem wyników audytu za lata 2014-2018. Gazeta o wynikach audytu milczy...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. koleś #2811498 | 89.228.*.* 30 paź 2019 08:52

   arogancja, buta, brak szacunku i jakiejkolwiek samokrytyki w wykonaniu P. Michalaka sięgnęła zenitu, nie rozumiem czemu wszyscy się tylko temu przyglądają, niech radni zrobią w końcu z tym porządek !!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. wodnik szuwarek #2811439 | 213.73.*.* 30 paź 2019 07:06

   To rozumiem, że jak prowadzę teraz stowarzyszenie, które po części finansowane jest z darowizn od różnych podmiotów, w tym od spółek miejskich , to jak np. mój ojciec zostanie burmistrzem to do takich darowizn nie będę miał prawa???, tu nie chodzi o to, że nie można przekazywać pieniędzy w takich relacjach, ale chodzi o to, czy ich przekazywanie odbywało się na równych zasadach dla wszystkich zainteresowanych, bez żadnych preferencji. Wspomniano, że w roku 2018 darowizn spółka Michalaka nie dostała nic. To może należałoby sprawdzić, czy za poprzednich rządów nie dochodziło do blokowania dotacji określonym stowarzyszeniom.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. Ostrodzianin #2811356 | 89.228.*.* 29 paź 2019 20:45

    Pan Michalak miał być tym który walczy z nepotyzmem, to albo nie zna znaczenia tego słowa, albo kłamał mówiąc że będzie z tym walczył. WSTYD, NAJGORSZY BIRMISTRZ !!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (15)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages