Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Zamienili węgiel na gaz i tracą dwa miliony rocznie

2019-10-26 09:00:00 (ost. akt: 2019-10-26 09:48:14)
Zgodnie z ustawą ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery miało skutkować zmniejszeniem opłat

Zgodnie z ustawą ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery miało skutkować zmniejszeniem opłat

Autor zdjęcia: Gazeta Ostródzka

Korzyści dla środowiska już są, bo inwestycja Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej wpłynęła na obniżenie emisji spalin do atmosfery. Jednak firma nadal ponosi tzw. opłaty emisyjne, bo... nie wiadomo jak je teraz zmniejszyć.

Przypomnijmy historię tej ważnej inwestycji. Inwestorem było Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Ostródzie. Inwestycja warta jest prawie 12 mln zł. Ponad 5,15 mln zł stanowiło dofinansowanie z unijnych funduszy, natomiast prawie 5,2 mln zł to pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Pozostała kwota - blisko 1,5 mln zł - to był wkład własny ostródzkiego MPEC (w tym kredyt hipoteczny – red.).

Najkrócej mówiąc, chodziło o zamianę starych kotłów węglowych na silniki gazowe produkujące energię cieplną i elektryczną. Modernizacja ta, wraz z rozbudową miejskiej sieci cieplnej, mają charakter działań proekologicznych, bo realizacja projektu wpłynęła znacząco na obniżenie emisji spalin do atmosfery.

– Realizacja tego zadania pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla o ponad pięć tysięcy ton. Dodatkowo pozwoli na przyłączenie w przyszłości do sieci dodatkowych odbiorców — mówił przed jej rozpoczęciem ówczesny prezes MPEC Jacek Kordalewski.

Inwestycja została zakończona prawie rok temu. Zyskało nasze środowisko, ale MPEC nadal ponosi koszty, których spółka płacić już nie powinna. W związku z uczestnictwem we Wspólnotowym Systemie Handlu Emisjami, firma MPEC ponosi opłaty za emisję CO2, wynikające z procesu spalania gazu ziemnego i węgla kamiennego. Jest to tzw. opłata emisyjna, którą płaci każdy uczestnik WSHE, który emituje CO2 i ma moc zainstalowaną powyżej 20 MW.

— Ostródzki MPEC jako jeden z nielicznych w kraju rozpoczął proces likwidacji produkcji ciepła w kotłach węglowych — mówi Włodzimierz Brodiuk, prezes MPEC. — Najstarszy kocioł zlikwidowano, a w jego miejsce usytuowano silniki gazowe produkujące energię cieplną i elektryczną. Zgodnie ze stosowną ustawą takie ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery miało skutkować zmniejszeniem opłat za tą emisję. Niestety, ustawa okazała się martwą, bo Urząd Regulacji Energetyki – jak twierdzi – nie wie jak wyliczyć zmniejszenie tej emisji i w efekcie nadal ciążą na nas takie opłaty, jakbyśmy produkowali ciepło z kotła węglowego. Nasze próby zastosowania uchwalonej ustawy spełzają jak dotąd na niczym.

Dlatego też prezes MPEC 16 września wysłał w tej sprawie pismo do ministra środowiska o wydzielanie kogeneracji (proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowego ciepła w elektrociepłowni – red.).

— Pozwoliłoby to nam na mniejszy zakup umorzeń emisji CO2, co dałoby oszczędności firmie około 2 milionów w skali roku — dodaje Włodzimierz Brodiuk. — Dodam, że bardzo dużym dla firmy obciążeniem jest też konserwacja kogeneracji wynoszącą około 1 miliona złotych rocznie.
Na razie odpowiedzi ministra nie ma.Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. anna #2810549 | 5.173.*.* 28 paź 2019 07:46

  Sami tego chcieliście!- macie tą dobrą zmianę!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tytan #2810152 | 77.64.*.* 26 paź 2019 20:51

  brodiuk to wielki fachowiec w dziedzinie energetyki da sobie radę z tymi problemami ha ha ha ha

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gość #2809986 | 37.30.*.* 26 paź 2019 13:25

  Może nie trzeba było zmieniać prezesa? Poprzedni znał się na swojej robocie. Obecny niekoniecznie... to raczej specjalista od stołków.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Jan #2809917 | 89.228.*.* 26 paź 2019 10:16

   Bo łatwo jest tylko ściagać kasę i ja rozdawać :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages