Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Rotarianie z Hamburga pomagają ostródzkiemu hospicjum

2019-10-28 09:00:00 (ost. akt: 2019-10-28 09:33:15)
Klaus Boltze, Halina Zalewska i Elżbieta Węgrzynz  symbolicznym czekiem i darowizną dla fundacji

Klaus Boltze, Halina Zalewska i Elżbieta Węgrzynz symbolicznym czekiem i darowizną dla fundacji

Autor zdjęcia: Archiwum Fundacji

Przyjechali już po raz drugi do fundacji "Ostródzkie Hospicjum Domowe". Także tym razem przekazali darowiznę, aby wspomóc działalność hospicjum i opiekę nad chorymi. Sześć tysięcy euro zostanie przeznaczone na zakup nowego sprzętu.

Już po raz drugi mogliśmy gościć w siedzibie fundacji "Ostródzkie Hospicjum Domowe" pana Klausa Boltze przedstawiciela Rotary Club z Hamburga. Pierwszy raz przyjechał do nas w październiku zeszłego roku w towarzystwie Pani Heidi von Rosenberg, z którą współpracujemy od wielu lat. Wówczas od Rotary Club Fundacja otrzymała darowiznę w postaci 3000 euro na realizację celów statutowych.

Tak jak poprzednio, symboliczny czek Pan Klaus Boltze wręczył osobiście na ręce prezesa Fundacji Haliny Zalewskiej oraz wiceprezesa Elżbiety Węgrzyn. Jednak tym razem była to kwota dwa razy większa. Pieniądze z pierwszej darowizny umożliwiły nam zakup sprzętu niezbędnego w opiece nad pacjentami podopiecznymi fundacji takiego jak: koncentratory tlenu, balkoniki, materace przeciwodleżynowe itp., które wypożyczane są bezpłatnie.

Dla rodzin opiekujących się chorymi, którzy przeszli już długą drogę leczenia choroby nowotworowej jest to dużym ułatwieniem. Nie zawsze stać ich na wypożyczenie tego sprzętu w instytucjach za opłatą - koszt miesięczny wypożyczenia np. koncentratora tlenu to 140-160 zł. Tym razem również zakupiony zostanie nowy sprzęt, który zastąpi już ten wysłużony, koszt jednego koncentratora tlenu waha się pomiędzy 2.300 a 4000 zł.

Fundacja "Ostródzkie Hospicjum Domowe" została utworzona w 2011r. w celu wspierania podopiecznych, którzy są pacjentami Hospicjum Domowego z Ostródy funkcjonującego już 19 lat. Do hospicjum trafiają chorzy z chorobą nowotworową niepoddającą się leczeniu przyczynowemu, wymagających leczenia paliatywnego (objawowego). Zadaniem zespołu hospicyjnego jest łagodzenie przede wszystkim bólu oraz wszystkich innych przykrych objawów towarzyszących chorobie nowotworowej.

Chorzy przebywają w swoich domach pod opieką rodziny, a naszym zadaniem jest pomoc w postaci edukacji, jak opiekować się nimi, prawidłowo pielęgnować, zapobiegać odleżynom, wymieniać opatrunki, wykonywać iniekcje itp. Nie jest to łatwa praca. Wymaga od nas głębokiej empatii, wyrozumiałości dla ludzkich zachowań i słabości, cierpliwości, odporności psychicznej jak również dużych umiejętności i wiedzy.

Swoim zasięgiem zarówno hospicjum jak i fundacja "Ostródzkie Hospicjum Domowe" obejmuje cały powiat ostródzki. Wiąże się to z dojazdem czasami do bardzo odległych rejonów położonych 40-45 kilometrów od Ostródy.

W czasie wizyty przedstawiciel Rotary Club chciał dowiedzieć się jak wygląda na co dzień nasza praca, ilu mamy podopiecznych i jakie mamy potrzeby jako fundacja, aby lepiej realizować swoje cele. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Pan Klaus Boltze jest bardzo życzliwym człowiekiem od lat pracującym w Rotary Club w Hamburgu niosąc bezinteresowną pomoc za co wyrażamy mu swoją głęboką wdzięczność. Mamy nadzieję na utrzymanie dalszej współpracy.

Fundacja "Ostródzkie Hospicjum Domowe" w 2014r uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Pozyskane środki z darowizn jak i z 1% podatku przeznaczane są na realizację celów statutowych, takich jak np. zakup sprzętu medycznego, pielęgnacyjnego, szkolenia personelu itp. KRS Fundacji "Ostródzkie Hospicjum Domowe" 0000374996.
Halina Zalewska, prezes Fundacji "Ostródzkie Hospicjum Domowe"
Elżbieta Węgrzyn, wiceprezes FundacjiPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages