Piątek, 28 lutego 2020. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

Pierwsze spotkanie z noblistką Olgą Tokarczuk zakończyło się w Bielefeld. Mamy relację naszych czytelników!

2019-10-10 21:57:32 (ost. akt: 2019-10-11 10:46:53)

Autor zdjęcia: Lidia Adelstein

O otrzymaniu Nagrody Nobla Olga Tokarczuk dowiedziała się na niemieckiej autostradzie. Pisarka wczoraj miała spotkanie autorskie w Poczdamie, dzisiaj ruszyła w drogę do Bielefeld. Tam wieczorem spotkała się z czytelnikami.

"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk zostały właśnie wydane po niemiecku. Fragmenty tej ksiązki pisarka czytała dziś wieczorem w Bielefeld. Tamtejsza biblioteka miejska organizuje co roku w październiku Dni Literackie.

Szczęśliwy traf sprawił, że w tym roku biblioteka gościła polską noblistkę w dniu, kiedy ogłoszono, że została laureatką tej prestiżowej nagrody. To pierwszy literacki Nobel dla polskiego twórcy od 23 lat, gdy w 1996 roku wyróżnienie to otrzymała Wisława Szymborska.

- To spotkanie było długo wyczekiwane, był problem z dostaniem wejściówek, bo wszystkie zostały wcześniej wykupione - mówi pochodząca z Olsztyna Lidia Adelstein z Bielefeld, uczestnicząca w spotkaniu. - Miałam szczęście, że udało mi się wejść. Olga Tokarczuk czytała fragmenty swojej książki "Księgi Jakubowe" po polsku. Towarzyszył jej tłumacz. Pisarkę przywitał i pogratulował nagrody Konsul RP w Niemczech.

Uczestnicy spotkania, niemieccy i polscy czytelnicy Olgi Tokarczuk, byli pod wrażeniem spotkania ze świeżo upieczoną noblistką.
- Bardzo skromna, o wszechstronnych zainteresowaniach i ogromnej wiedzy - mówi Lidia Adelstein. - Pisze świetne książki i chyba jeszcze nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że właśnie otrzymała najważniejszą nagrodę literacką na świecie!

Nie brakowało też wzruszających chwil, gdy noblistce odśpiewano Sto lat... Po spotkaniu był czas na rozmowy i autografy. I - oczywiście - na zdjęcia z laureatką Nagrody Nobla.

Bielefeld to miasto uniwersyteckie w Nadrenii Północnej-Westfalii.
Uniwersytet w Bielefeld został założony w 1969 roku.
Na uniwersytecie tym wykładał inny noblista Reinhard Selten - prowadził zajęcia z dziedziny ekonomii i teorii gier. bcl

Olga Tokarczuk i Lidia Adelstein

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. powinna być z urzędu ścigana przez prokuratur #2803158 | 78.88.*.* 11 paź 2019 19:05

  ".....domagam się, by nam Olga Tokarczuk, osoba publiczna, publicznie Polaków obrażająca, powiedziała lub jeszcze lepiej- NAPISAŁA, JAKIE to straszne rzeczy robiliśmy jako kolonizatorzy. KOGO i GDZIE kolonizowaliśmy? NAZWY, NAZWISKA i DATY na stół! JAK tłumiliśmy mniejszości i JAKIE? I KIEDY? KTO z Polaków i KIEDY był w posiadaniu niewolników? KTO z Polaków i KIEDY mordował Zydów? Wobec takich wypowiedzi,jak ta cytowana pisarki Tokarczuk bez znaczenia, z czyich nie padłyby ust, nie wolno być obojętnym.Takie wypowiedzi robią dziurę w murze naszego ojczystego domu, podżerają jego fundamenty i wtedy każdy szczur plamisty cholerą, każde badziewie może się do naszego domu dostać. Dziura będzie coraz większa i którejś nocy dom zwali się nam na głowy… Tak to widzę. .. Olga Tokarczuk musi uzasadnić swoje horrendalne oskarżenia.To, że jest pisarką z bujną fantazją ją od tego nie zwalnia.Odwrotnie, tym bardziej ją do uściślenia swojej wypowiedzi zobowiązuje. Dopóki pisarka Olga Tokarczuk nie uzasadni konkretami swojej opinii, to ta jej wypowiedź powinna być z urzędu ścigana przez prokuraturę na mocy artykułów 256 i 257 Kodeksu Karnego za szerzenie mowy nienawiści. Mam nadzieję, że energiczne „Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita” już zdołało prokuraturę o tym fakcie stosownym pismem powiadomić. Dobrze byłoby wiedzieć, że prokurator już odwiedził pisarkę o bladym świcie,jak to miało miejsce w przypadku prof. Wolniewicza i przesłuchał ją........."...... http://dakowski.p l/index.php?option=com_content&task=view &id=26181&Itemid=80

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zibi #2803127 | 88.220.*.* 11 paź 2019 17:44

  Zamiast się cieszyć,że Polka ukraińskiego pochodzenia zdobyła dla nas nagrodę Nobla szereg naszych oszołomów szowinistycznych opluwa ją. Prawda jest taka ,że nie zawsze byliśmy wspaniali i też popełnialiśmy czyny ,za które dzisiaj się wstydzimy i zaprzeczamy tym czynom. Ktoś kiedyś powiedział,że prawda jest zawsze tam gdzie leży prawda.O TYM NALEŻY PAMIĘTAĆ.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Chory kraj chorzy ludzie #2803077 | 5.173.*.* 11 paź 2019 15:40

   Czesław Miłosz - mało polski.Litwin .Wisława Szymborska -pisała wierszyki ku czci Stalina ,Olga Tokarczuk-lewicowa zdrajczyni prawdziwego narodu prawicowego.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Jan #2803007 | 37.248.*.* 11 paź 2019 13:18

    Gratulacje!!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. reu #2802961 | 185.165.*.* 11 paź 2019 11:04

    (z gory przepraszam za brak polskich znakow) z nagrody jako takiej cieszyc sie powinnismy, nalezy natomiast oddzielac rzeczywistosc od fantastycznych wizji, ktore tworzy tokarczuk w swoich ksiazkach oraz fakty historyczne od fikcji ktora stara sie przekuc w rzeczywistosc w jej artykulach publikowanych dla zagranicznych mediow, wywiadach pelnych klamliwych tez i oskarzen przeciw narodowi polskiemu. nalezy pamietac ze tokarczuk to przede wszystkim skrajnie lewicowe antypolskie poglady a tylko takie sa wychwalane przez kulturalny establishment zachodu. polak zeby byc holubionym przez ten establishment musi pluc i klamac na swoj kraj - tak to niestety wyglada - i mamy na to dziesiatki przykladow - od pseudohistoryka jt grossa, grabowskiego, holland po tokarczuk wlasnie

    Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    Pokaż wszystkie komentarze (14)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages