Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Samorządy nie mogą się porozumieć, a cierpią mieszkańcy miasta i gminy

2019-09-27 12:03:24 (ost. akt: 2019-09-27 13:01:48)
Bogusław Fijas, wójt gminy Ostróda na razie nie wyraża zgody by płacić 7,76 PLN za wozokilometr

Bogusław Fijas, wójt gminy Ostróda na razie nie wyraża zgody by płacić 7,76 PLN za wozokilometr

Autor zdjęcia: Marcin Tchórz

Trwa komunikacyjny paraliż między władzami miasta i gminy Ostróda. Żadnego skutku nie przyniosły mediacje między wójtem a burmistrzem Ostródy. Podwyższona o 2,76 PLN kwota dotacji za wozokilometr jest nie do przyjęcia dla władz gminnych. Na wszystkim cierpią mieszkańcy miasta i gminy, bo nie mogą autobusami komunikacji miejskiej dojechać w obie strony.

Autobusy Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej od 6 września nie obsługują tras na terenie gminy wiejskiej Ostróda. Jest to wypadkowa nowych stawek zaproponowanych gminie Ostróda przez władze gminy miejskiej. "Miasto" zaproponowało "Gminie" stawkę w wysokości 7,76 PLN za wozokilometr. Na tę propozycję nie przystały władze samorządu gminnego i od drugiego tygodnia września część mieszkańców miasta ma kłopot z dotarciem do pracy w gminnych miejscowościach jak Morliny, Tyrowo czy Górka. Podobnie jest w drugą stronę, ponieważ mieszkańcy gminy mają trudności z dojazdem do miasta. Fiaskiem zakończyły się poniedziałkowe mediacje przedstawicieli obu samorządów. Kolejne miały odbyć się w czwartek, ale do nich nie doszło.

W czwartek po południu na biurko wójta gminy trafiło stanowisko władz Ostródy w sprawie propozycji porozumienia. Czytamy w nim między innymi, że władze miejskie proponują przywrócenie kursów na wszystkich trasach i pozostawienie rozkładów jazdy jak w poprzednim porozumieniu. W propozycji wójta wskazano wyłącznie następujące miejscowości: Morliny, Tyrowo, Kajkowo ul. Polna, Warlity Wielkie, Międzylesie ul. Jeziorna, Wałdowo Pętla. Nie uwzględniono zaś miejscowości Idzbark, Górka i Morliny oczyszczalnia miejska… Ponadto władze miejskie zaproponowały uruchomienie nowych linii do miejscowości Szafranki, Stare Jabłonki, Lubajny i Zwierzewo.

Zawarcie umowy na okres od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2019 r.
Ustalenie stawki dotacji do 1 km przejechanego na terenie gminy Ostróda na poziomie 5 PLN (brutto) z zastrzeżeniem, że gmina miejska Ostróda zobowiązuje się do weryfikacji faktycznie poniesionej stawki za wozokilometr po zakończeniu roku. W przypadku gdy dokonana weryfikacja wykaże, że kwota wozokilometra będzie wyższa dotacji przekazanej przez Gminę Ostróda (5 PLN) wówczas zobowiązuje do uiszczenia różnicy faktycznie poniesionej nie większej niż 7,76 PLN.

W odpowiedzi na stanowisko burmistrza Zbigniewa Michalaka wójt Bogusław Fijas w piątek zwołał konferencję prasową, na której zaprezentował swoje stanowisko.

- Odnośnie przywrócenia kursów na wszystkich trasach i pozostawienia rozkładów jazdy jak w poprzednim porozumieniu oraz uruchomienia nowych linii, informuję, że podtrzymuję swoje stanowisko zawarte w projekcie porozumienia - powiedział wójt Fijas. - To gmina przekazująca zadanie określa w jakim zakresie zleca jego realizację.

Wójt wyraził zgodę na propozycję gminy miejskiej odnośnie skrócenia okresu zawarcia porozumienia od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2019 r.

Bogusław Fijas podtrzymał jednak swoje stanowisko w zakresie dotacji jednego wozokilometra przejechanego na terenie gminy Ostróda. Oświadczył, że nie wyraża zgody na wyrównującą płatność samorządu gminnego do kwoty 7,76 PLN. Podtrzymał, że wyłącznie akceptowalną przez gminę wiejską stawką jest dopłata 5 PLN do wozokilometra przejechanego na terenie gminy.

- Wydaje się mało realne, żebyśmy do 1 października doszli do porozumienia, ale widzę światełko w tunelu i dołożę starań, żeby autobusy Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej wrócił na trasy gminne. Jednak kwota za wozokilometr musi być realna, a nie wzięta z sufitu, żeby pokryć miejskie wydatki. Liczę na przychylne stanowisko radnych miejskich, że uda nam wypracować kompromis i uchwalą realną kwotę jednego wozokilometra - zakończył wójt gminy Ostróda.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages