Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Decyzje z naszym udziałem

2019-09-23 15:22:08 (ost. akt: 2019-09-23 15:23:52)
— Samorząd terytorialny jest zdobyczą i najbardziej wiarygodnym dowodem zmian systemowych, jakie dokonały się w Polsce Ī mówi Stanisław Gorczyca

— Samorząd terytorialny jest zdobyczą i najbardziej wiarygodnym dowodem zmian systemowych, jakie dokonały się w Polsce Ī mówi Stanisław Gorczyca

Autor zdjęcia: archiwum GO

Rozmowa ze Stanisławem Gorczycą – samorządowcem i byłym parlamentarzystą.

- W Pana karierze politycznej samorząd przeplata się z działalnością parlamentarną. Ostatnio coraz częściej mówi się o konflikcie na linii rząd – samorząd, jaka jest Pana opinia w tej sprawie?


- Samorząd terytorialny jest zdobyczą i najbardziej wiarygodnym dowodem zmian systemowych, jakie dokonały się w Polsce. Dziś trudno sobie wyobrazić nasz kraj bez wspólnot samorządowych, bo te wspólnoty to tak naprawdę My – mieszkańcy Ostródy, Iławy, Działdowa, Nowego Miasta Lubawskiego czy innych gmin. Z naszymi aspiracjami, problemami i wyborami. Jest to zagwarantowane w Konstytucji i mam nadzieję, że nigdy się nie zmieni. To my – członkowie tej wspólnoty najlepiej wiemy, co jest dla nas ważne, czego potrzebujemy pilnie, a na co możemy poczekać, jak powinniśmy się rozwijać i o co troszczyć. Stopień łączących nas więzi pokazuje poziom kapitału społecznego.

- Jak ma się do tego rząd?


- Rząd i samorząd są naczyniami połączonymi. Samorząd realizuje wiele zadań zlecanych przez rząd i otrzymuje na ten cel subwencje. Przykładem może być subwencja oświatowa. Jednym ze źródeł finansowania samorządu są też nasze podatki. Dlatego wszelkie decyzje władzy centralnej ograniczające dopływ pieniędzy z tych źródeł powinny być konsultowane z samorządami, bo to my najbardziej odczujemy ich skutki. Brak konsultacji oraz rekompensaty utraconych przychodów rodzi konflikt. Warto wiedzieć, że tylko ostatnie decyzje dotyczące zmian w stawkach podatkowych spowodują niedobór pieniędzy po stronie samorządów, przekraczający 14 miliardów złotych! Podobnie kosztowna była reforma oświaty, która w dużej mierze odbyła się naszym, samorządowym kosztem.

- Z czego to wynika?


- Najłatwiej się rozdaje cudze pieniądze. Rząd rozdaje – samorząd płaci. Jest to jednak działanie na krótką, wyborczą metę. Efektem tych działań jest inflacja, wzrost cen, który już odczuwamy dzisiaj, spowolnienie rozwoju, czy zaniechanie niezbednych inwestycji. Ludzie z mojego pokolenia pamiętają te demony realnego socjalizmu. To już było i tego nie chcemy!

- A co chcemy?


- Chcemy dobrze stanowionego prawa. Nie chcemy prawa pisanego na kolanie i uchwalanego nocą, w pośpiechu i tylko dlatego, że mamy większość parlamentarną. Ustawy wymagają analizy skutków, jakie mogą być efektem ich wprowadzenia. Niestety, mam wrażenie, że są one analizowane tylko pod kątem korzyści. Doraźnych i politycznych!

- Mamy jeszcze Senat...


- …zwany „izba refleksji”. Niestety, refleksji w Senacie jest bardzo mało, pomimo tego, że ta izba może dużo więcej niż w rzeczywistości robi. Wiem co mówię, i wiem, że trzeba to zmienić. Pojawiają się głosy, że może to powinna być izba „samorządowa”? To interesujące przemyślenie, ale wymagające oderwania się od tylko partykularnych, partyjnych interesów…

- ….a tymczasem?


- ….a tymczasem Polska jest jak potężny statek, który coraz bardziej, chociaż nie od razu zauważalnie, wytraca prędkość. Kiedy się już zatrzyma bardzo trudno będzie go znowu rozpędzić. Nie możemy do tego dopuścić i choćby tylko z tego powodu powinniśmy pójść 13 października na wybory. To ważne, żeby decyzje nas dotyczące, zapadały z naszym udziałem.


Fot. Archiwum GO

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sekator #2795313 | 217.99.*.* 24 wrz 2019 19:28

  Kolejny, zgłodniały szczur, szuka pełnej michy?.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tytan #2794998 | 77.64.*.* 24 wrz 2019 01:15

  ziemi se dokup

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mee #2794994 | 92.238.*.* 24 wrz 2019 00:20

  Dadzą wam milion plus, to pójdziecie nawet na korwina zaglosowac.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. miki #2794949 | 83.31.*.* 23 wrz 2019 19:34

   Won z PO.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Max #2794910 | 83.31.*.* 23 wrz 2019 17:19

   Wzrost cen to mieliśmy Panie Gorczyco za rządów PO, jak podnieśliście Polakom VAT. Mieliśmy również wzrost wieku emerytalnego i wzrost zadłużenia Polski.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (8)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages