Niedziela, 27 września 2020. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Nietoperz zarażony wścieklizną znaleziony w Ostródzie. Jest ostrzeżenie Powiatowego Lekarza Weterynarii

2019-09-12 18:31:16 (ost. akt: 2019-09-12 18:58:23)
Takie tablice pojawiły się rok temu pod Ostródą. Także z powodu zarażonego nietoperza

Takie tablice pojawiły się rok temu pod Ostródą. Także z powodu zarażonego nietoperza

Autor zdjęcia: Agnieszka Korbal-Bondarczuk

Na jednej z posesji przy ul. S. Żeromskiego w Ostródzie znaleziony został nietoperz, u którego stwierdzono wściekliznę. Komunikat w tej sprawie wydał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostródzie.

Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostródzie, w dniu 11.09.2019 r. w badaniu laboratoryjnym przeprowadzonym przez ZHW Olsztyn stwierdzono wściekliznę u nietoperza, który został znaleziony na prywatnej posesji przy ul. Żeromskiego.

W związku z zaistniałą sytuacją zostało wydane rozporządzenie nr 1/2815/2019 w sprawie określenia obszaru, na którym występuje wścieklizna zwierząt dzikich, sposobów jego oznakowania i wprowadzenia nakazów.

Nietoperze, tak jak inne ssaki są wrażliwe na zakażenie wirusem wścieklizny, ale ryzyko transmisji zarazka, czyli przenoszenia wirusa między zwierzętami jest niewielkie. U chorych nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników. Nietoperze nie wykazują agresji.

Zamieszkiwanie nietoperzy w pobliżu siedlisk ludzkich, lasów, parków i zabudowań, a nawet bytowanie w szczelinach znajdujących się w szczelinach budynków mieszkalnych jest zjawiskiem naturalnym. Nietoperze w Polsce podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Należy zdecydowanie zaznaczyć, że kontakt fizyczny z tak zachowującym się nietoperzem może stwarzać ryzyko zakażenia wścieklizną.
W obrębie obszaru zagrożonego:

1. Należy unikać kontaktu ze zwierzętami dzikimi.
2. Nie dotykać zwierząt podejrzanych lub padłych, a w przypadku znalezienia na obszarze zagrożonym martwego nietoperza lub innego dzikiego ssaka należy o tym fakcie powiadomić burmistrza, policję lub powiatowego lekarza weterynarii.
3. Psy powinny być trzymane na uwięzi, a wyprowadzane na smyczy, koty trzymane w zamknięciu.
4. Bezwzględnie należy dopełnić obowiązku corocznych szczepień psów przeciw wściekliźnie.
Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również drogą aerogenną czy dospojówkową.

Co zrobić w przypadku ugryzienia człowieka przez dzikie lub domowe zwierzę? Ważne jest aby jak najszybciej dokładnie przemyć wodą i mydłem ranę lub powierzchnię narażoną na kontakt ze zwierzęciem i skontaktować się z lekarzem medycyny.

Należy bezwzględnie unikać kontaktu z podejrzanym zwierzęciem i nie dotykać zwłok zwierząt podejrzanych.

Przypomnijmy, podobny przypadek miał miejsce w sierpniu 2018 roku, gdy Powiatowy Lekarz Weterynarii wytyczył pod Ostródą obszar zagrożony wystąpieniem wścieklizny. Stało się tak po tym, gdy na jednej z posesji w Zwierzewie stwierdzono wściekliznę u nietoperza. Chorobę nietoperza ze Zwierzewa (gm. Ostróda) potwierdziły badania przeprowadzone w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Olsztynie.
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OBSERWATOR #2790184 | 88.156.*.* 13 wrz 2019 07:49

  POPO KODU I IM PODOBNYM DRANIOM TO WCZESNIEJ NIETOPERZ ICH UGRYZ Z WSCIEKLIZNO

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ada #2790005 | 89.228.*.* 12 wrz 2019 18:59

  Za obszar zagrożony wścieklizną uznaje sie teren miasta Ostróda w jego granicach administracyjnych - zupełnie jak w przypadku linii autobusów komunikacj miejskiej. Przypadek?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages