Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

W „małej” Trójce rodzice dzieci są przeciwni planom uruchomienia żłobka. Według miasta, to tylko koncepcja.

2019-09-13 11:00:00 (ost. akt: 2019-09-13 11:46:26)

Autor zdjęcia: Gazeta Ostródzka

Rodzice dzieci uczęszczających Trójki w Ostródzie przy ul. Rycerskiej są zaniepokojeni pomysłem przeniesienia maluchów do budynku przy ul. M. Piłsudskiego. — Nie chcemy żadnych przenosin! — zapewniają i piszą petycję.

Taka informacja dotarła do rodziców wraz z początkiem roku szkolnego: w ich szkole ma powstać żłobek, a dzieci mają być przeniesione do drugiego budynku Trójki, gdzie uczą się starsze roczniki.
— Pomóżcie nam utrzymać naszą szkołę! — mówili rodzice, którzy skontaktowali się z naszą redakcją — To najgorszy pomysł dla naszych dzieci!

Rodzice usłyszeli, że jest plan przeniesienia trzecich klas w lutym przyszłego roku do „dużej” Trójki (gdzie uczą się starsze roczniki do klasy VIII – red.), a klasy pierwsze i drugie miałyby skończyć naukę w „małej” Trójce. W tym czasie część budynku byłaby już przystosowywana dla potrzeb przyszłego żłobka. Natomiast od nowego roku szkolnego dzieci do klas pierwszych byłyby już przyjmowane do budynku na Piłsudskiego.

W „małej” Trójce jest ok. 10 klas, rodzice są przeciwni tym planom i już zbierają podpisy pod petycją do burmistrza w sprawie przeniesienia. Argumentów mają wiele. Wśród nich są m.in.: znakomite przystosowanie „małej” Trójki dla potrzeb małych dzieci, świetna kadra, położenie szkoły nieco na uboczu osiedla, jej wyposażenie, sala gimnastyczna. Na hali która została dobudowana, są różne zajęcia: zumba, siatkówka, zajęcia taneczne.

— Znam kadrę, dzieci są tu bezpieczne, mają blisko do szkoły, okolica jest bezpieczna, wszyscy się tu znamy i każdy zerka, żeby dzieci cało i zdrowo chodziły do szkoły — mówi pani Anna, jedna z mam. — Boimy się, żeby maluchy nie były z dużymi dziećmi Poza tym „duża” Trójka nie jest dostosowana dla potrzeb maluchów. Inaczej jest teraz: szatnie, toalety są w salach, nauczyciel ma nad dziećmi pieczę przez cały czas. Nie sądzę żeby moje dziecko było przygotowane do tego, aby przejść do drugiej szkoły.

Skąd pomysł ze żłobkiem? Miasto złożyło wiosną br. roku do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie wniosek o dotację na utworzenie 64 nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. I dotację otrzymało. Całkowita wartość projektu to 2 809 293,27zł, natomiast wkład własny samorządu miejskiego będzie wynosił jedynie 28 336 zł.

W ramach projektu zakupione zostanie całkowite wyposażenie, m.in. meble, zabawki, pomoce dydaktyczne, wyposażenie gabinetu pielęgniarki, wyposażenie do rozwoju integracji sensorycznej, pralka, suszarka, sprzęt nagłaśniający, basen z podświetlanymi piłeczkami, wózki 4 i 6-osobowe, a także muzyczny i sensoryczny plac zabaw, w tym adaptacja terenu, nasadzenia, ławki. Projekt sfinansuje również wynagrodzenia personelu, opłaty za media, bieżącą wymianę zabawek, pomocy i urządzeń, wynagrodzenia dyrekcji i kadry administracyjnej oraz inne rzeczy związane z prowadzeniem żłobka przez dwa lata.

Przyjęto założenie, że na cele żłobka zostanie wykorzystany budynek Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Kościuszki. Budynek jednak nie spełniał rygorystycznych wymogów przeciwpożarowych i sanitarnych. Padło więc na „małą” Trójkę.
Tematem już zajęła się Komisja Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Ostródzie.

— Otrzymałam informację od zaniepokojonych rodziców, że są takie plany i też byłam zaskoczona — mówi radna Agnieszka Karłowicz, przewodnicząca komisji. — Wcześniej, gdy na projekt mieliśmy zabezpieczyć środki na wkład własny w budżecie miasta, zostaliśmy poinformowani, że żłobek powstanie w budynku byłej SP4 przy ulicy Kościuszki. Już wtedy zgłaszaliśmy uwagi, że to nie jest dobra lokalizacja. Poinformowano nas wówczas, że to jest to tylko propozycja, może będzie inna lokalizacja. Potem okazało się, że potwierdziły się nasze obawy i w dawnej Czwórce żłobek powstać nie może. Gdy pojawiły się informacje, że może powstać w SP3, zapytałam o to pomysłodawców projektu z urzędu miasta. Też usłyszałam, że to tylko plany.

Agnieszka Karłowicz podkreśla, że budynek SP3 przy ul. M. Piłsudskiego nadaje się raczej do remontu, zupełnie nie jest przystosowany dla potrzeb małych dzieci. Jest w najgorszym stanie ze wszystkich budynków oświatowych w mieście. Żłobek ma ruszyć od nowego roku. Jest więc zbyt mało czasu na to, by przystosować "małą" Trójkę dla potrzeb żłobka i "dużą" dla potrzeb najmłodszych uczniów.

— Nie mam też żadnych dokumentów, wyliczeń, mam je otrzymać dopiero w poniedziałek — dodaje Agnieszka Karłowicz. — To ciągle jest jakieś doraźne działanie władz miasta, bez planu, bez koncepcji. A my jako radni jesteśmy albo wprowadzani w błąd, albo pomijani. Po raz kolejny.

Wysłaliśmy pytania do Urzędu Miejskiego w Ostródzie w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź. A rodzice, razem ze swoją petycją przeciwko przeniesieniu ich dzieci do innego budynku, zamierzają przyjść na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Ostródzie, która odbędzie się 18 września o godz. 11.30.

W piątek, 13 września na stronie FB miasta pojawiła się następująca informacja:

Dementujemy informację, jakoby lokalizacja żłobka była ostatecznie ustalona.
Dementujemy informację, że Miasto zamierza w całości przeznaczyć budynek SP 3 na nowy żłobek.
Dementujemy informację, że Miasto planuje sprzedaż budynku SP 3 lub sali gimnastycznej.

Wszystkie osoby, które chcą uzyskać wiarygodne i prawdziwe informacje na temat nowego żłobka, a w szczególności wariantów jego lokalizacji, zapraszamy na spotkanie z Burmistrzem Ostródy Zbigniewem Michalakiem na spotkanie w najbliższy poniedziałek 16. września o godz. 17:00 w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku.

Na spotkaniu dowiedzą się Państwo:

- jakie są proponowane przez Miasto lokalizacje nowego żłobka
- jakie są terminy przyjęcia dzieci
- jakie są zasady przyjęcia dziecka do żłobka
- jakie będą opłaty za korzystanie ze żłobka

Zapraszamy Państwa do dyskusji. Naszym celem jest współpraca i podjęcie dialogu.


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ostródzian #2791025 | 83.9.*.* 15 wrz 2019 09:35

  Burmistrz i jego team kobiet znów pokazują klasę. Panie Burmistrze czas kończyć. Bo dalej Ostróda już ciebie mam dość. Sam niestety głosowałem na ciebie - dzisiaj bardzo żałuje

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ostródzian #2790613 | 83.9.*.* 13 wrz 2019 23:50

  Szczerze debil burmistrz plus jego kobiety

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gość #2790511 | 188.147.*.* 13 wrz 2019 18:14

  Zaczynają mnie martwić pomysły tego burmistrza...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ktoś #2790376 | 176.221.*.* 13 wrz 2019 12:58

  Żłobek zgodnie z obowiązującymi przepisami(Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 11 lipca 2014 roku Dz. U. z 201`4 roku poz. 925) powinien być zlokalizowany na I kondygnacji budynku (co z drugą kondygnacją)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages