Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Przebudzeni zawsze budzą emocje i zdobywają liczne nagrody

2019-09-08 06:00:00 (ost. akt: 2019-09-06 16:41:54)

Autor zdjęcia: Archiwum Teatr Przebudzeni

Teatr Przebudzeni od lat wzrusza, bawi i zdobywa nagrody. Właśnie podsumował sezon wiosenno-letni.

Kolejny raz Teatr Przebudzeni, działający przy PSONI w Ostródzie, może pochwalić się wieloma osiągnięciami i sukcesami. Sezon wiosenno-letni obfitował w liczne wydarzenia, wyjazdy, festiwale.

— Nasi aktorzy prężnie działają i odwiedzają wiele miast w Polsce, biorą udział w warsztatach, dyskusjach, uświetniają imprezy lokalne, zaskakują, poruszają... — tłumaczy Dariusz Wychudzki, współreżyser i opiekun grupy.

Rozpoczęliśmy od występu w olsztyńskim Spichlerzu przy Miejskim Ośrodku Kultury. Wydarzenie zgromadziło komplet widzów, a najnowszy spektakl pt. „Istny Cyrk” wypadł bardzo energicznie, z dużą dawką humoru i zdrowego dystansu, co wzmocniło przesłanie spektaklu, trafiło do serc widzów, którzy chętnie dzielili się z nami swoimi emocjami i spostrzeżeniami. Oprócz Olsztyna Przebudzeni odwiedzili w tym sezonie także Warszawę, Kraków, Gdańsk, Rypin czy Zduńską Wolę.

W kwietniu w Zduńskiej Woli Zespół uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu pn. „WTOOPA”. Ostródzcy aktorzy zostali tam bardzo ciepło przyjęci, a sztuka pt. „Szatnia” ponownie zachwyciła publiczność:

„Wielkie uznanie kierujemy w stronę Teatru Przebudzeni, który przedstawił autorski spektakl. Idealnie balansował między humorem i wzruszeniem, tworząc swego rodzaju manifest o sensie istnienia. Tytułowa szatnia była ostatnim przystankiem ich ziemskiej egzystencji, na którym każdy z nas się kiedyś pojawi. Na drugą stronę każdy przechodzi „nagi” - pozbawiony rzeczy, z którymi niegdyś się utożsamiał. Refleksję na temat sztuki każdy odbierze indywidualnie, lecz nie ma wątpliwości, że było to niesamowite przeżycie, co potwierdza długa owacja po zakończeniu” - to fragment recenzji zamieszczonej w gazetce festiwalowej…

W połowie maja grupa wyjechała na „Rypińską Wiosnę Teatralną”, która cieszy się dużą popularnością wśród zespołów teatralnych. Jubileuszowa 45. edycja festiwalu była bogata w różnorodne prezentacje i przedstawienia. Spośród 20 spektakli to właśnie Przebudzeni zostali wybrani jako laureaci i otrzymali Grand Prix za spektakl pt. „Istny Cyrk”.

Z kolei na początku czerwca nasz Teatr skorzystał z zaproszenia zaprzyjaźnionego Teatru Agrafka - w wyjątkowe miejsce, a mianowicie otrzymał możliwość zaprezentowania spektaklu w zaadaptowanym na warunki teatralne kościele Św. Ducha w Chełmnie. Ta niesamowita przestrzeń była bardzo sprzyjająca i „uskrzydliła” wręcz aktorów, co udzieliło się także publiczności. Było pięknie i duchowo. Również na specjalne zaproszenie w połowie czerwca Teatr Przebudzeni wystąpił w Gdańsku w budynku Europejskiego Centrum Solidarności na Festiwalu integracyjnym „Świat Mało Znany”. Było integracyjnie i historycznie…

W dniach 21 - 23 czerwca Zespół brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Amatorskich „Zderzenia Teatralne” w Warszawie. Przebudzeni zaprezentowali tam spektakl pt. „Szatnia”, który wybrzmiał wyjątkowo na warszawskiej scenie, a poprzez swoją prawdę, prostotę sceniczną i ogromną siłę przekazu zachwycił publiczność. Spotkania te zakończyły się dla Przebudzonych sukcesem, ponieważ otrzymali jedną
z głównych nagród.

— Lecz nie z tego cieszymy się najbardziej. Cenimy wszelkie opinie od publiczności, nigdy nie zapomnimy tych gorących braw, rozmów, emocji w nas i widzach po prezentacji naszej ukochanej Szatni — mówią sami aktorzy.

Lipcowa, wyczekiwana wizyta w „mieście artystów” okazała się niezapomnianą przygodą. Kraków ponownie nie zawiódł. Dla Teatru Przebudzeni to zawsze miejsce „magiczne” i o wyjątkowym klimacie. Festiwal Ulicznych Teatrów Cyrkowych „32. ULICA”, w którym uczestniczyli był ogromnym wyróżnieniem i dowodem uznania. „Na ten znany Festiwal zaprosił nas sam Jerzy Zoń – polski reżyser i aktor teatralny, dyrektor i współzałożyciel polskiego eksperymentalnego krakowskiego teatru KTO (Krakowski Teatr Osobliwości).

Przygotowywaliśmy się do tego wyjazdu solidnie i długo, ponieważ mieliśmy świadomość rangi tego wydarzenia, a także mieliśmy zaprezentować tam kilkukrotnie swoją cyrkową sztukę, po raz pierwszy w plenerze! Wystawianie spektaklu w plenerze jest dość trudne, inne; szczególnie takiego, który tworzony był z myślą grania na typowej scenie teatralnej. Wzięliśmy sobie to do serca” – podkreśla Monika Kazimierczyk – założyciel i opiekun grupy.

— Znalezienie się wśród tak profesjonalnych i znanych Zespołów z Polski (Kraków, Gliwice, Katowice, Wrocław, Warszawa, Tychy, Szczecin, Łódź), ale i z Europy (Francja, Belgia, Ukraina, Szwajcaria, Niemcy) to olbrzymi zaszczyt, na który pracuje się przecież latami. Stać się cząstką takiego Wydarzenia, grać spektakl w plenerze niemal w centrum krakowskiego Starego Rynku i być oklaskiwanym przez bardzo wymagającą publiczność, to chwile, których nigdy się nie zapomina. Dodatkowym elementem był fakt, że graliśmy swój „Istny Cyrk” w prawdziwym namiocie cyrkowym, który idealnie pasował do stylu i scenografii naszego przedstawienia — podsumowują wyjazd instruktorzy i dodają, że chętnie powtórzyliby tę artystyczną przygodę.

Ostatnim punktem wiosenno-letniego „tournée” był udział w „Wykluwaniu” (19-22 lipca) – to bardzo specyficzny czas, spędzony w Wiosce Teatralnej w Węgajtach, gdzie Przebudzeni zaprezentowali „Istny Cyrk” w specjalnie dla nich zorganizowanej przestrzeni. Znakomicie reagująca publiczność, która dodawała energii i motywacji aktorom oraz wymarzona letnia pogoda, która sprzyjała pieszym wędrówkom przez łąki, pola, lasy sprawiły, że grupie udało się na chwilę oderwać od codzienności i „podładować fizyczne baterie”.

Już lada moment Przebudzeni rozpoczynają jesienny sezon teatralny. Oby najbliższy czas okazał się dla aktorów i ich instruktorów równie emocjonujący oraz bogaty we wrażenia, spotkania, kształcące wyjazdy. Dzięki temu Zespół szeroko prezentuje swój dorobek i promuje PSONI Koło w Ostródzie, Powiat Ostródzki i nasze miasto.

Cały skład Teatru Przebudzeni bardzo serdecznie dziękuje wszelkim instytucjom oraz przyjaciołom i wolontariuszom, bez których działalność Teatru nie byłaby możliwa. Warto w tym miejscu podkreślić, że Zespół wspierany jest finansowo przez Starostwo Powiatowe w Ostródzie (w ramach zadania publicznego z zakresu rehabilitacji osób niepełnosprawnych), Teatr Jaracza w Olsztynie oraz Centrum Kultury w Ostródzie.

Zapraszamy do śledzenia profilu Teatru na Facebooku, gdzie na bieżąco zamieszczane są relacje z teatralnych działań:
https://www.facebook.com/teatr.przebudzeni/


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages