Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Piasek jest, bramki stoją, w piątek rusza montaż trybun

2019-06-19 06:57:35 (ost. akt: 2019-06-19 22:00:01)
Bramki na mistrzostwa Europy zostały wyprodukowane w Mysłowicach

Bramki na mistrzostwa Europy zostały wyprodukowane w Mysłowicach

Autor zdjęcia: Marcin Tchórz

Trzynaście dni przed inauguracją mistrzostw Europy seniorów w plażowej piłce ręcznej plaża w Starych Jabłonkach zamienia się w arenę sportową. Na boiskach zamontowane zostały bramki. Kolejne będą piłkochwyty, a w piątek zacznie się montaż trybun stadionu głównego.

Podczas rywalizacji seniorek i seniorów (w dniach 2-7 lipca) o mistrzostwo Europy w beach handballu rozegranych zostanie w sumie 196 spotkań.

– Codziennie od wtorku do niedzieli to będzie granie, granie, granie… - zapowiada Tomasz Dowgiałło, prezes Hotelu Anders na terenie, którego odbędzie się rywalizacja o czempionat Starego Kontynentu. – Wszystkie zespoły będą grały od pierwszego do ostatniego dnia, ponieważ odbędzie się rywalizacja o każde miejsce.

To oznacza, że obiekty sportowe, na których w szranki staną zawodnicy muszą być przygotowane na tip top. Powagi wszystkiemu dodaje fakt, że impreza będzie oceniana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Dlatego każdy najmniejszy szczegół musi być dopieszczony do perfekcji. Ale w Hotelu Anders, który organizował m.in. mistrzostwa świata w siatkówce plażowej od lat są zwyczajni świadczyć usługi na czterogwiazdkowym poziomie.

Specjalnie na potrzeby mistrzostw Europy powiększone zostały trzy areny lipcowych zmagań seniorów. Każde, które kiedyś służyło do siatkówki plażowej, jest większe o osiem metrów. Jedynie nie potrzeba było dokładać piasku i zwiększać powierzchni boiska wokół którego zbudowany zostanie stadion główny. We wtorek na nim pierwszym zamontowane zostały jedyne, certyfikowane na całym świecie bramki. Stworzyła je polska firma z Myślenic, której bramki stoją na Stadionie Śląskim w Chorzowie czy ośrodku w Arłamowie, gdzie przed mistrzostwami Europy we Francji i mundialem w Rosji ostatni etap przygotowań miała piłkarska reprezentacja Polski.- To są specjalne bramki do plażowej piłki ręcznej, które stworzyliśmy we współpracy z EHF (Europejska Federacja Piłki Ręcznej), dlatego posiadają one wszystkie niezbędne certyfikaty – zdradza Michał Turcza z firmy Sport-Transfer. – Nasze bramki są używane w turniejach beach handballa na całym świecie. Dodatkowo wyposażymy też boiska w Starych Jabłonkach w piłkochwyty.

A wspomniane piłkochwyty też muszą spełniać wszelkie wymogi EHF czyli na przykład muszą być o wysokości 7 metrów, a otwory w siatkach też mają swoje surowe normy. Na szczęście w odróżnieniu od turniejów siatkówki plażowej nie trzeba przeprowadzać specjalistycznych badań piasku.

- W związku z tym, że boiska się rozrosły musieliśmy dowieźć trochę piasku, skorzystaliśmy ze sprawdzonej żwirowni w Żabim Rogu – dodaje T. Dowgiałło.

W czwartek na plażę nad jeziorem Szeląg Mały wjedzie 9 tirów. Przywiozą one z Niemiec elementy konstrukcyjne trybun, z których w piątek rozpocznie się budowa stadionu głównego na 2,5 tysiąca miejsc.

Od 2 do 7 lipca szykuje się największa impreza sportowa w historii plażowej piłki ręcznej. Dlatego w tych dniach trzeba odwiedzić plażę Hotelu Anders w Starych Jabłonkach.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages