Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Młodzież z Osterode am Harz w Niemczech na wymianie w Ostródzie

2019-06-12 11:06:01 (ost. akt: 2019-06-12 11:18:24)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

W Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie po raz kolejny powitano gości z Niemiec, którzy przybyli z partnerskiego miasta Osterode am Harz w ramach prowadzonej od wielu lat wymiany młodzieży. Serdecznie powitano również opiekunów grupy, Birgit Möller–Kühn i Danilo Altmana.

Po pełnym wrażeń pobycie grupy polskiej młodzieży w Niemczech nadszedł czas na rewizytę, która trwała od 3 do 8 czerwca 2019r. Gości zostali oficjalnie powitani przez naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Ostróda, Marzenę Skuratko-Wacławek, zastępcę dyrektora szkoły Wandę Zdanowicz oraz przewodniczącego Mniejszości Niemieckiej Henryka Hocha.

Wystąpił chór szkolny pod batutą Joanny Jaskółowskiej. Poloneza zatańczyli uczniowie szkoły. Na koniec przygotowano jeszcze jedną atrakcję – naukę krakowiaka pod kierunkiem Ewy Damasiewicz-Szymańskiej. Podczas uroczystości zorganizowano również poczęstunek – muffinki w kolorach flag niemieckiej i polskiej.

Po spacerze po mieście i przepysznych pierogach w restauracji „Kresowa” dodatkową atrakcją był rejs statkiem po Jeziorze Drwęckim, który zasponsorował burmistrz Ostródy.
W kolejnych dniach odbyły się wycieczki do Gdańska, Sopotu, Torunia. Wspaniale bawili się nasi goście w zamku w Karnitach, gdzie wspólnie piekliśmy chleb, zwiedziliśmy Świat Kłobuka, braliśmy udział w łamańcach językowych.

Był również czas na chwilę refleksji w obozie koncentracyjnym w Sztutowie, miejscu tak ważnym dla historii Polski i Niemiec.

Wymiana młodzieży to niezwykle wartościowe doświadczenie dla młodych ludzi. To doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń i poznania nowego kraju. Spotkania uświadomiły wielu młodym ludziom, jak ważna jest nauka języków obcych. Wszyscy mamy nadzieję na kolejne, pełne wrażeń spotkanie w przyszłym roku.

Wymiana odbyła się dzięki wsparciu i dofinansowaniu Polsko -Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.
Ewa Damasiewicz – Szymańska
Gizela NaworskaPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages