środa, 26 lutego 2020. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Święto Ostródy z gośćmi z Niemiec i 700 drzew na jubileusz miasta

2019-05-11 10:57:37 (ost. akt: 2019-05-11 11:24:44)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

10 maja 2019 roku przejdzie do najnowszej historii Ostródy jako dzień, w którym uroczyście obchodzono trzy niezwykle ważne rocznice.

To 25-lecie współpracy partnerskiej z Osteroe am Harz, inauguracja obchodów 690-lecia Ostródy a także 15-lecie członkostwa Polski w strukturach Unii Europejskiej świętowano na zorganizowanej przez burmistrza Ostródy specjalnej konferencji.

Sala reprezentacyjna ostródzkiego zamku wypełniła się szczególnymi gośćmi. Oprócz oficjalnej delegacji z zaprzyjaźnionej Osterode am Harz na uroczystość przybyli m.in. poseł na Sejm RP Zbigniew Babalski, senator RP Bogusława Orzechowska, byli burmistrzowie Ostródy oraz byli przewodniczący Rady Miejskiej w Ostródzie, radni obecnej kadencji, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, oświaty i służb mundurowych.

Swoje wystąpienie z ważnym i historycznym przesłaniem przedstawili burmistrz Ostródy Zbigniew Michalak oraz burmistrz Osterode am Harz Klaus Becker. Burmistrzowie miast partnerskich mówili o wspólnej historii, dotychczasowej wymianie doświadczeń, osiągnięciach, a także o celach i planach na przyszłość.

Ważnym punktem wystąpień było wspomnienie o zasługach i dokonaniach osób, które szczególnie zasłużyły się dla przyjaźni polsko-niemieckiej w Ostródzie. Kilka słów do zebranych gości powiedzieli także Poseł oraz Pani Senator, a także Radny Jarosław Borzuchowski oraz Włodzimierz Brodiuk.

Punktem kuliminacyjnym konferencji było przyznanie medali i okolicznościowych tablic osobom zasłużonym dla partnerstwa Ostródy i Osterode am Harz. Burmistrz Zbigniew Michalak uhonorował w ten sposób 30 osób, w tym także gości z Niemiec.

Ważnym i historycznym momentem było podpisanie przez burmistrzów Ostródy i Osterode am Harz Deklaracji Partnerstwa. W jej treści gospodarze obu miast deklarują wolę dalszej, intensywnej kontynuacji partnerstwa, opowiadają się za ideą otwartej Europy oraz zacieśniania kontaktów na szczeblu samorządowym.

Wydarzenie uświetniła oprawa artystyczna przygotowana przez Zamkowy Chór Kameralny oraz Zespół Tańca Polskiego Mazur z Centrum Kultury w Ostródzie.
Bezpośrednio po konferencji zebrani goście odwiedzili wystawę „Dawna Ostróda” w zamkowej galerii. Spotkała się ona z wielkim zainteresowaniem.

Końcowym akcentem, będącym jednocześnie początkiem i inauguracją akcji „700 drzew na 700 lat Ostródy” było wspólne posadzenie 2 drzewek na bulwarze jeziora Drwęckiego przez burmistrzów obu miast. Kolejne 698 drzewek zostanie posadzonych na terenie miasta przez kolejne 10 lat, aż do finału podczas obchodów 700-lecia Ostródy w 2029 roku.

Delegacja z Niemiec będzie gościć w Ostródzie do poniedziałku. W tym czasie goście poznają uroki naszego miasta, będą uczestniczyć w koncercie Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Ostródzkich Biegach Ulicznych, Wojewódzkich Dniach Strażaka, skorzystają z oferty Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej płynąc kanałem, a także będą uczestniczyć w spotkaniach z burmistrzem Ostródy i radnymi Rady Miejskiej.

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages