Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Radni odpowiadają na stanowisko burmistrza Ostródy. Wydali oświadczenie

2019-05-02 15:17:03 (ost. akt: 2019-05-03 12:06:45)

Po opublikowanym stanowisku burmistrza Ostródy Zbigniewa Michalaka dotyczącym konfliktu z radnymi w sprawie uchwał budżetowych, dziś oświadczenie wydali radni.

Zobacz także: Burmistrz Ostródy o budżecie, radnych i Ostróda Reggae Festiwal Burmistrz Ostródy o budżecie, radnych i Ostróda Reggae Festiwal Poniżej przedstawiamy państwu stanowisko burmistrza Ostródy dotyczące sporu z większością Rady Miejskiej.

OŚWIADCZENIE RADNYCH MIEJSKICH W SPRAWIE DZIAŁAŃ BURMISTRZA ZBIGNIEWA MICHALAKA

Ostatnie wydarzenia, przede wszystkim zaś nieprzejednana postawa burmistrza Zbigniewa Michalaka zmuszają nas do zaprezentowania niniejszego stanowiska. Przez upór burmistrza przeciąga się uchwalenie zmian w budżecie Ostródy, a jego ostatnie działania stwarzają wrażenie, że pan Michalak postanowił brutalnie podporządkować sobie Radę Miasta i nie pozostawić pola do rozmów.

Nie godzimy się na takie traktowanie!

Jesteśmy jednymi z najmłodszych radnych, to nasza pierwsza kadencja. Startowaliśmy z różnych komitetów, reprezentujemy różne kluby w radzie, ale łączy nas zapał, otwarte głowy i chęć pracowania dla Ostródy w atmosferze zgody i kompromisu. Nasza działalność społeczna - każdego z osobna na różnych polach - dowodzi, że zależy nam na dobru miasta, a swoje funkcje postrzegamy w kategorii służby mieszkańcom.

Nie przyszliśmy do samorządu po to, żeby uprawiać partyjniactwo, nie jesteśmy członkami partii politycznych. Ostródzianie wybrali nas, żebyśmy dbali o dobro miasta, podejmowali korzystne dla nich inicjatywy oraz kontrolowali pracę burmistrza i podległych mu urzędników. Bardzo poważnie traktujemy swoje obowiązki. Niestety czujemy, że burmistrz Zbigniew Michalak próbuje wciągnąć nas w dziwną walkę polityczną, zepchnąć do narożnika, pozbawić prawa głosu, a na koniec odebrać możliwość podejmowania samodzielnych decyzji. My z burmistrzem nie walczymy. Pomimo kolejnych afrontów zabiegamy o współpracę, jednak... burmistrz Michalak nie traktuje nas po partnersku.

Tuż przed długim weekendem, pan burmistrz dwukrotnie próbował wymusić na Radzie przegłosowanie pakietu zmian w budżecie miasta. Jedna z nich wzbudziła nasze wątpliwości i poprosiliśmy o chwilowe wykreślenie jej z pakietu tak, żebyśmy mogli uchwalić wszystkie pozostałe. Chcieliśmy przekazać środki na przedszkole na Osiedlu Plebiscytowym, dofinansowanie Ostróda Reggae Festival i wszystkie inne przedsięwzięcia. Nasze wątpliwości wzbudziła kwestia ekspertyzy, która nie była dostatecznie omawiana na komisjach i co do której pozostało jeszcze dużo czasu na podjęcie racjonalnych decyzji. Prosiliśmy grzecznie o drobną korektę. Burmistrz postawił sprawę jasno: albo wszystko po mojemu, albo nic! To szantaż i próba postawienia nas pod ścianą.

Przepisy prawa nie dają burmistrzowi możliwości siłowego wymuszania rozwiązań budżetowych. Zgodnie z Ustawą o samorządzie, uchwalanie zmian w budżecie to kompetencja Rady Miasta, natomiast burmistrz jest WYKONAWCĄ jej uchwał. Normalną, zdrową praktyką jest to, że jeśli nie ma zgody na jakieś rozwiązania, burmistrz wycofuje się z nich i przedstawia dopiero, kiedy uda mu się pozyskać popierającą je większość w Radzie. Co zrobił burmistrz Zbigniew Michalak? Uparł się, przez co budżet nie został zmieniony, a następnie wydał piętnujące nas oświadczenie.

Nie zamierzamy odnosić się do rażąco niesprawiedliwych oskarżeń burmistrza. Nie damy też wciągnąć się w bezsensowny, szkodliwy dla Ostródy konflikt. Zamiast konfliktu, proponujemy dialog, poszukiwanie kompromisu i rzeczową, merytoryczną pracę dla naszego miasta. O to samo apelujemy do burmistrza Zbigniewa Michalaka.

Radni Rady Miasta

Mariusz Bojarowski (Klub Radnych Dobro Wspólne)
Adrian Godlewski (Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej)
Agnieszka Karłowicz (Klub Radnych RzeczJasna)
Marcin Punpur (Klub Radnych RzeczJasna)

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tomek #2765844 | 95.41.*.* 22 lip 2019 17:22

  Pan burmistrz twardo stapa po ziemi wie czego chce Nie potrzebuje pomocy A ze radni sa z roznych opcji nie zgadzaja sie z burmistrzem kazdy chce zadzic po swojemu i ty burmistz nie jest winien Chodza sluchy ze radni chca go odwolac i robia szum... po prostu to ich trzeba zmienic

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Dawid #2762628 | 5.174.*.* 15 lip 2019 19:39

  Zmienic niektorych radnych koniecznie a nie Burmistrza Pan Zbyszek jest the best!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Syla #2762121 | 5.60.*.* 14 lip 2019 18:14

  Nie uwazam by Burmistrz robil cos zle dla Ostrody Kazdy ma swoje rzady...A nie bylo i nie bedzie takiego burmistrza co by wszystkim dogodzil i ze wszystkimi sie dogadal Ja nie wiem co wy chcecie od burmistrza? Sledze co robi w ostrodzie i jest ok!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Mariusz #2762115 | 5.60.*.* 14 lip 2019 18:05

  Po co referendum Zawsze beda zwolennicy i przeciwnicy Byl najmowicz gadali na niego jest michalak gadaja na michalaka Niedogodzi ludziom i tyle...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Obserwator #2752701 | 185.139.*.* 25 cze 2019 20:31

  Niekiedy, życie to za mało by dojrzeć do pełnienia pewnych funkcji, a czasami jest to zwyczajnie niewłaściwa osoba na niewłaściwym miejscu. Dziecinada i wstyd bez honoru. Na wszystkich ważniejszych szczeblach Ostródy (miasto, gmina, starostwo) można dostrzec jedną prawidłowość nie ujmując żadnej grupie zawodowej, nauczyciele powinni pozostać nauczycielami, bo to wszystko wygląda tak jakby traktorzysta chciał się przestawić na programistę. ŻENADA, WSTYD I OBCIACH na tle kraju. Całkowicie zakłamane dno polityczne bez jakiejkolwiek klasy i ogłady, zwyczajny motłoch, a niby po szkole.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (22)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages