Czwartek, 29 października 2020. Imieniny Angeli, Przemysława, Zenobii

W Starych Jabłonkach rośnie już sosnowy las "jubileuszowy"

2019-04-25 12:00:00 (ost. akt: 2019-04-25 12:24:59)

Autor zdjęcia: Basia Chadaj-Lamcho

Do wspólnego sadzenia lasu zaprosił Ryszard Grzywiński, nadleśniczy Nadleśnictwa Stare Jabłonki. Okazją był przypadający w tym roku jubileusz 95-lecia istnienia Lasów Państwowych. Rośnie już nowy sosnowy las "jubileuszowy".

Spotkaliśmy się na parkingu przed budynkiem Nadleśnictwa Stare Jabłonki, by stąd udać się krętymi dróżkami do Leśnictwa Laski. Tam przywitał nas nadleśniczy ze Starych Jabłonek Ryszard Grzywiński.
— Zaprosiliśmy Państwa na uroczyste sadzenie lasu z okazji jubileuszu 95-lecia Lasów Państwowych — mówił nadleśniczy.

Wśród zaproszonych na to wydarzenie gości - oprócz leśników - byli politycy, samorządowcy, pracownicy oświaty i różnych lokalnych instytucji, z mediami włącznie. Wśród gości panie senatorki RP Lidia Staroń i Bogusława Orzechowska, a także Bogdan Bartnicki z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego, wójt gminy Łukta Robert Malinowski i zastępca wójta gminy Ostróda Grzegorz Kastrau, Krzysztof Kowalczyk z Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników i wielu innych zacnych gości.

Po krótkim przeszkoleniu przez leśników, wszyscy ruszyli do pracy, pamiętając o najważniejszej instrukcji: zielonym do góry! To był ciężka praca, ale sosnowy las już rośnie, będzie "dorosły" za... 120 lat.
— Lasy są ważne dla nas wszystkich, a szczególnie dla naszej gminy, w której stanowią ponad 55 procent powierzchni — mówił Robert Malinowski, wójt gminy Łukta. — Wszyscy z nich korzystamy.

A może ktoś z naszych czytelników, chce się włączyć w sadzenie drzew? Nadleśnictwo Stare Jabłonki zachęca do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY
W najbliższy piątek, 26 kwietnia, w ramach tej akcji zapraszamy do siedziby Nadleśnictwa po drzewko!
— Przygotowaliśmy dla Was sadzonki dębów, które będziecie mogli posadzić przed swoim domem — informują leśnicy. — Czekamy na Was od godziny 9:00 do... wyczerpania zapasów.

Nadleśniczy Ryszard Grzywiński przypomniał też o znaczeniu lasów dla gospodarki. Nadleśnictwo Stare Jabłonki może się poszczycić przeciętnym wiekiem 81 lat. Z jednej strony jest to powód do dumy, ale nie jest to dobre dla samych lasów. Leśnicy dostrzegają potrzebę pozostawienia niektórych części starego lasu (starodrzewu), obszarów cennych (z punku widzenia przyrodniczego) do jego naturalnej śmierci. Są to tzw. drzewostany referencyjne. Drzewostany „umierają” stojąc, ze względu na nękające ich choroby grzybowe, zgnilizny.

Żeby las był zdrowy i istniał, należy go odmłodzić. Dlatego też w Nadleśnictwie Stare Jabłonki w ciągu najbliższych lat jest zwiększone pozyskanie drewna, żeby można w jego miejsce posadzić nowe drzewa. Drewno to użytkujemy my wszyscy, całe społeczeństwo. Drewno ma ponad 20 tys. zastosowań. Dzięki drewnu z polskich lasów, przemysł drzewny daje pracę tysiącom ludzi. Lasy Państwowe należą do czołówki największych pracodawców w Polsce. Miarą kluczowej roli sektora leśno-drzewnego w naszej gospodarce jest to, że wypracowuje on ok. 2 proc. PKB.Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages