środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Czas na wiosnę w naszym ogrodzie!

2019-04-22 06:00:00 (ost. akt: 2019-04-22 09:52:01)

Autor zdjęcia: Archiwum CO Jusis

Wiosna to magiczna pora roku. Wszystko wokoło budzi się do życia, rośliny zaczynają puszczać soki, pączki rozwijają się, ptaki świergolą i wiją gniazda. W nas również wstępuje jakaś nowa energia.

Zaczynamy sprzątać nasze małe lub większe tereny zielone… i wtedy zaczynamy się zastanawiać co zrobić z naszym brzydkim trawnikiem po zimie, jak przyciąć rośliny, które na wiosnę, a które kwitną na zeszłorocznych pędach? W jaki sposób nawozimy nasze trawniki i rośliny, jakie korzyści osiągniemy po użyciu tego lub tamtego nawozu? Na te i wiele pytań i wątpliwości odpowiedzą miłośniczki ogrodów z Centrum Ogrodniczego Jusis.

Nawożenie roślin daje nam wiele korzyści. Zapewnienia roślinie odpowiedni wzrost, plonowanie oraz poprawienie żyzności gleby. Na ryku firmy oferują nawozy krótko działające, czyli około miesiąca i nawozy długo działające, które uwalniają składniki pokarmowe przez cały sezon wegetacyjny. Są to droższe nawozy, ale kiedy przekalkulujemy wydajność i czas pracy wychodzą znacznie taniej.

Do uprawy warzyw, ziół polecam oborniki, nawozy naturalne. Warto zadbać o zdrowie i zastosować nawozy, które wpłyną korzystnie na nasze plony a co za tym idzie i zdrowie. Naszym zdaniem zdrowszy jest szczypiorek czy pietruszka wyhodowany w doniczce na parapecie niż kupiony w markecie. Pomyślmy o swoim zdrowiu, a przy okazji dobrej zabawie z dziećmi, angażując je w sianie i sadzenie ziół czy warzyw. Można znaleźć nasiona ziół i warzyw przeznaczone typowo do plantacji w doniczkach w naszym centrum.

Ważnym zabiegiem na trawniki jest ich nie tylko ich nawożenie, ale również wertykulacja, czyli usunięcie z powierzchni trawnika zalegających resztek darni, czyli filcu. Jest to warstwa obumarłych roślin, która uniemożliwiają prawidłowe dotlenienie gleby oraz utrudniają wzrost nowych pędów trawy.Do wykonania tego zabiegu potrzebna jest specjalna maszyna zwana wertykulatorem. Można ją zakupić lub wynająć firmę zajmującą się pracami pielęgnacyjnymi.

Istotnym zabiegiem jest przycinanie, formowanie, odmładzanie roślin. Należy wiedzieć które z roślin tniemy bardzo nisko tuż nad ziemią, czyli większość bylin, traw oraz krzewów, a które w ogóle lub tylko po przekwitnięciu. Np. na dwuletnich pędach kwitną hortensje ogrodowe i ścinamy tyko kwiatostan. Więcej in formacji o cięciu i jakimi narzędziami opowiada Pan Wiesio w filmikach dostępnych na naszej stronie FB www.facebook.com/centrumjusis/

Zapraszamy do Centrum Ogrodniczego Jusis, aby prace w Państwa ogrodzie przynosiły wiele korzyści i przyjemności.


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages