Poniedziałek, 18 listopada 2019. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Pamięci wybitnych dowódców i bohaterów podziemia niepodległościowego

2019-02-20 12:36:23 (ost. akt: 2019-02-20 12:48:43)

Organizatorzy obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostródzie zapraszają na projekcję filmu z serii Z Archiwum IPN pt. "Ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”", 21 lutego o godz. 17:00 w domu katechetycznym parafii NPNMP w Ostródzie.

W filmach tych została dokonana rekonstrukcja wydarzeń z lat
1939-1956, przedstawiono epizody z dziejów polskiego podziemia niepodległościowego oraz losy wybitnych dowódców i bohaterów walki o niepodległość Polski, nie tylko tych działających na Lubelszczyźnie. Ponadto pokazane zostały metody działań komunistycznego aparatu represji.

Autorzy serii prezentują nieznane dotychczas informacje oraz wyjaśniają zafałszowane do niedawna fakty. Przy realizacji programów wykorzystano relacje uczestników
i świadków wydarzeń oraz liczne nieznane dotychczas zdjęcia i oryginalne dokumenty z zasobów IPN.

Film który pragniemy Państwu zaprezentować opowiada historię podporucznika Henryka Wieliczki "Lufy" który należał do grona najzdolniejszych oficerów 5. Wileńskiej Brygady AK. W roku 1946 dowodził 5. szwadronem 5. Brygady. Dokonał wielu udanych akcji bojowych m.in. na terenie Warmii i Mazur. Działał również w okolicach Ostródy.

Po filmie liczymy na dyskusję i dzielenie się swoimi przemyśleniami, natomiast nad całością spotkania i odpowiedzi na pytania udzielać będzie Michał Ostapiuk, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Delegatury IPN w Olsztynie, który za obiekt swoich zainteresowań naukowych wybrał polskie podziemie niepodległościowe.Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages