Mieszkańcy protestują przeciwko budowie dużej fermy drobiu

2019-02-18 13:47:23(ost. akt: 2019-02-18 14:22:00)

Autor zdjęcia: Ryszard Bala

Inwestor chce wybudować w Mielnie (gm. Grunwald) fermę drobiu na około 1 milion sztuk. Mieszkańcy protestują.
Protestują mieszkańcy Mielna, Pawłowa, Dębowej Góry i Nowej Wsi Ostródzkiej. Do naszej redakcji napisał o tych protestach Ryszard Bala.

W ostatnim tygodniu zwołane zostały zebrania w związku z planowaną budowa dużej fermy drobiu między Mielnem a Pawłowem. W tej sprawie najpierw w dniu 11.02.2019 r. Pawłowie, a w dniu 16.02.2019 roku w Mielnie odbyły się zebrania mieszkańców, poświęcone głównie lokalizacji tej fermy. W obu zebraniach licznie uczestniczyli mieszkańcy okolicznych miejscowości. Przybyli na zebranie do Mielna nie mogli pomieścić się w małej sali sportowej w Szkole Podstawowej. Duża frekwencja spowodowana była gorącym i wywołującym duże emocje tematem.

W zebraniu wzięli udział: wójt gminy Grunwald, sołtysi sąsiednich sołectw Nowej Wsi Ostródzkiej i Pawłowa, radni samorządu powiatowego oraz gminy Olsztynek i Grunwald, przedstawiciele różnych podmiotów i organizacji zawodowych. Zebranie prowadził sołtys Mielna Karol Duda. Dyskusja dotyczyła głównie zagrożeń wynikających z lokalizacji dużej fermy drobiu w pobliżu zabudowań oraz wpływu emisji czynników biochemicznych na siedziby ludzi i środowisko naturalne.

Bardzo aktywnie w dyskusji uczestniczyli mieszkańcy rejonów, w których wcześniej podejmowane były próby budowy podobnych ferm. Chodzi głównie o Platyny i Kunki. Ich doświadczenia przekazane mieszkańcom Mielna z pewnością pomogą skuteczniej przeciwstawić się tej inwestycji. Bardzo ważną społecznie sprawą są deklaracje pomocy i wsparcia ze strony osób posiadający wiedzę fachową i doświadczenie w walce przeciwko uciążliwym instalacjom.

Zaangażowanie i wsparcie deklarują również mieszkańcy innych miejscowości gminy. Takie postawy budują lokalną więź i pomagają osiągnąć zamierzony cel. A głównym celem naszego działania jest ochrona mieszkańców i środowiska przed niewątpliwie negatywnym oddziaływaniem dużej fermy kurzej.
Zebranie pokazało również wójtowi gminy Grunwald, jakie są społeczne oczekiwania i w jakim kierunku powinny zmierzać jego działania, gdyż wójt - jako pierwsza instancja - będzie podejmował decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. Zebranie podjęło dwie uchwały: w sprawie wystąpienia do Wójta Gminy Grunwald o wydanie odmownej decyzji środowiskowej oraz w sprawie wprowadzenia w opracowywanym planie zagospodarowania przestrzennego ograniczeń eliminujących możliwość budowy wielkopowierzchniowych ferm hodowlanych.
Na zakończenie tego tematu uczestnicy składali indywidualne wnioski skierowane do wójta w tych sprawach.

SZANOWNI PAŃSTWO
Pragnę również poinformować, że osoby, które chciałyby dołączyć do protestu, mogą wypełnić i podpisać wnioski, których druki mogę udostępnić. Wypełnione wnioski można przekazać do sołtysa lub radnego w Mielnie lub bezpośrednio do Urzędu Gminy w Gierzwałdzie. Na składanie wniosków pozostało niewiele czasu. Warto więc tej sprawie poświęcić kilka minut aby wyrazić nasz sprzeciw wobec tej cuchnącej i zatruwającej środowisko inwestycji.

Druki te można również pobrać w formacie PDF z tej strony internetowej: http://wyborygrunwald.pl/

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Burkoslaw #2765371 | 37.47.*.* 21 lip 2019 19:17

    W dupach im się przewraca parę lat temu mieli gnojownik pod domem A dziś im kury przeszkadzają. Leżeć by chcieli na 500+ tylko banda nierobów.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Oj wieśniaki #2684198 | 37.201.*.* 19 lut 2019 09:02

    Nic nie budować niech krzakamy zarosznie a UE darmo wam da ale sankcje jak Rosja dała wam enbargo

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5