Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Ich praca jest nie do przecenienia! Wybieramy sołtysów

2019-02-08 11:00:00 (ost. akt: 2019-02-13 12:59:41)
Nasze sołtyski podczas konferencji w ubiegłym roku

Nasze sołtyski podczas konferencji w ubiegłym roku

Autor zdjęcia: Barbara Chadaj-Lamcho

Są liderami, aktywizują lokalną społeczność, działają na rzecz mieszkańców. To pierwsze ogniwo naszej samorządności. Sołtysi, bo o nich mowa i ich praca na naszej wsi, są nie do przecenienia.

Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Dziś urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom.

Urząd sołtysa jest równie stary jak państwo polskie. Sołtysi pojawili się u nas już w czasach pierwszych Piastów. W ciągu wieków mieli większe i mniejsze uprawnienia. Na Warmii sprawowali nie tylko władze administracyjną ale też bywało, że sądowniczą. Mieli również przywileje propinacyjne. W historii Polski sołtysi pojawili się w XII wieku. W tamtych czasach sołtys miał we wsi bardzo dużą władzę. Był na przykład sędzią. W odrodzonej Polsce (od 1990 roku) sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przez radę gminy.

Chociaż na wsi mieszka więcej mężczyzn niż kobiet, to ci pierwsi coraz częściej oddają sołecką władzę w ręce pań. W Polsce jest tak już w 40% wsi. W naszym powiecie sołtysek jest około stu!
Naszym celem jest pokazanie jak ważną role pełnią w życiu swoich społeczności sołtysi. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazać. Stąd pomysł na zorganizowanie plebiscytu na "Najpopularniejszego Sołtysa".

Tytuł "SuperSołtysa 2019" powiatu ostródzkiego otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu (koszt 2,46). Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa.

Plebiscyty na "SuperSołtysa 2019" odbywa się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Zostanie w nim wyłoniony także regionalny "SuperSołtys 2019" oraz tak jak w powiecie Sołtys Srebrny i Brązowy.
Plebiscyt trwa do 11 marca 2019 roku.

A my tradycyjnie, razem z Radą Powiatową Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, chcemy szczególnie docenić kobiety. Także dlatego, że sołtysek jest w naszym powiecie wiele, a ile już zdziałały, widać gołym okiem. To nowe place zabaw, nowe przedszkola, bezpieczne drogi i chodniki. Nasz "babski" plebiscyt zakończymy konferencją dla pań, którą zorganizujemy w marcu w Ostródzie.


Głosujemy na wybranych sołtysów z powiatu ostródzkiego!


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages