Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Tylko starych klonów żal. Ruszyła wycinka drzew

2019-02-02 06:00:00 (ost. akt: 2019-02-01 15:09:45)

Autor zdjęcia: Barbara Chadaj-Lamcho

Ruszyła wycinka wzdłuż ulicy Plebiscytowej. Pod topór pójdą stare drzewa. To przygotowania do remontu i poszerzenia ulicy. Ale części mieszkańców szkoda starych klonów, które od 70 lat dawały cień i upiększały osiedle.

Remont ul. Plebiscytowej jest częścią projektu "Przebudowa drogi powiatowej NR 1230 N Warlity Wielkie - Ostróda - Lubajny - Stare Jabłonki - Mańki". Zakłada on nie tylko naprawę nawierzchni ulicy, ale też jej poszerzenie, przebudowę chodników, budowę ścieżek rowerowych, nowe oświetlenie. Projekt wymaga wycięcia 157 drzew na odcinku od ulicy Olsztyńskiej do skrzyżowania z pętlą autobusowa w Międzylesiu. To kilkudziesięcioletnie klony. Ich wycinka już ruszyła i wzbudziła protesty części mieszkańców.

Zareagowali też radni z osiedla Plebiscytowego. Tak napisała na swoim profilu FB radna Agnieszka Karłowicz.
— Wszystko jest potrzebne: i chodniki, i ścieżki dla rowerów (sama jeżdżę), i oświetlenie, i przejścia dla pieszych, i drzewa — napisała Agnieszka Karłowicz. — Dają tlen, oczyszczają powietrze, chronią przed słońcem, wiatrem, zapobiegają wyjaławianiu gleby. Ale tylko te duże. Na efekty nowych nasadzeń trzeba będzie czekać dziesiątki lat. A na osiedlu domków jednorodzinnych jakość powietrza zimą pozostawia wiele do życzenia... Czasem wystarczy pomyśleć inaczej, niestandardowo. Wyjść ze schematu i utartych kolein. Chcieć znaleźć alternatywę ?

I dodaje, że badania naukowe wskazują, że przejścia dla pieszych nie powodują, że kierowcy zwalniają, a wypadków jest mniej. Wycięte drzewa na poboczu i szersza droga zachęcają wręcz do dociśnięcia gazu. Znaki ograniczenia prędkości nie powodują, że kierowcy jeżdżą wolniej. Przy SP5 jest ograniczenie do 30km/h i oznakowane przejście dla pieszych, a potrącenia i tak się tam zdarzają i kierowcy pędzą.

— Najnowsze badania i doświadczenia choćby krajów skandynawskich wskazują, że najbardziej skuteczne w uspokajaniu ruchu są esowania drogi, zwężenia, wyniesienia, progi zwalniające i... drzewa przy drodze — dodaje pani Agnieszka.

Burmistrz Ostródy Zbigniew Michalak, który wydał zgodę na wycinkę tłumaczy, że jest to zobowiązanie podjęte jeszcze przez poprzednie władze miasta. W tej sprawie odbyły się w ubiegłym roku, jeszcze przed wyborami samorządowymi, spotkania z mieszkańcami osiedla Plebiscytowego w Ostródzie. Przedstawiany był na nich projekt, zakres inwestycji i wszyscy zostali poinformowali o tym, że poszerzenie ulicy, budowa nowych chodników i ścieżek rowerowych wymaga wycięcia starych drzew.

— W mocno napiętym budżecie na ten rok były trudności z wygospodarowaniem na to środków finansowych, a gdy się to z trudem udało, to teraz okazuje się, że radni z tego osiedla występują w obronie drzew — mówi burmistrz Michalak. — Dziwi mnie to tym bardziej, że poprzedni burmistrz na zebraniach z mieszkańcami przedstawiał projekt. Warunkiem jego realizacji jest wycinka. To można zrobić tylko do końca lutego, bo potem jest okres lęgowy ptaków. Brak mojej zgody na wycinkę skutkowałby wycofaniem się z inwestycji.

To miałoby też swoje skutki finansowe. Burmistrz Michalak podkreśla, że jest to ulica powiatowa i wspólna inwestycja miasta i powiatu, na którą powiat otrzymał dotację. Te pieniądze trzeba byłoby zwrócić.
— Inna sprawa, że mieszkańcy tej ulicy na remont czekają od 30 lat, a wycofanie się z projektu teraz, odłożyłoby go na kolejne lata — dodaje Zbigniew Michalak.

A co na to mieszkańcy osiedla Plebiscytowego? Zdania są podzielone. Zawsze szkoda, starych drzew... Zapytaliśmy panią Barbarę, które mieszka tu od ponad 20 lat.
— Jestem za sensowną wycinką, ale tylko tego, co jest konieczne — mówi pani Barbara. — Oczywiście zaraz po wycięciu starych drzew, trzeba je zastąpić innymi. A te stare drzewa, to głównie klony, ze specyficznym systemem korzeniowym i w czasie wichur często przewracały się na ulicę. To niebezpieczne.
Po zakończeniu inwestycji planowane są nowe nasadzenia około 180 młodych drzew. bcl

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. plebiscytowe #2681006 | 37.47.*.* 13 lut 2019 16:20

  Najlepsze co mogło się przydażyć mieszkańcom tej części Ostródy - ścieżka rowerowa! Cudownie!:):)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tytan #2680846 | 93.198.*.* 13 lut 2019 13:13

  i tak zle i tak nie dobrze tym z plebiscytowego jeszcze nikt nie dogodził zawsze mają problemy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mieszkaniec #2674200 | 89.67.*.* 2 lut 2019 16:20

   Pani radna lamentuje, bo drzewa które były bez pielęgnacji teraz trzeba wyciąć. Czasem trzeba pomyśleć i iść z postępem (coś za coś) a co do jakości powietrza..... wystarczy postawić służby na nogi i monitorować kominy z drona - od razu wzrośnie kasa w budżecie z mandatów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. 123 #2673941 | 5.173.*.* 2 lut 2019 08:25

   Droga Pani Radna jakość powietrza to zakaz palenia czym popadnie a nie wycinka starych i niebezpiecznych drzew proszę zacząć od swoich sąsiadów a nie walczyć z głupotą od jesieni do wiosny to osiedle powinno nosić nazwę DYMOLANDIA

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages