Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Związek przygotuje projekty i powalczy o środki unijne

2019-01-24 08:00:00 (ost. akt: 2019-01-24 09:39:43)

Autor zdjęcia: Archiwum UM Ostróda

— Przed nami batalia o środki na budowę infrastruktury turystycznej wzdłuż kanału, gminy mają wiele pomysłów — mówi Stanisław Gorczyca, przewodniczący Zgromadzenia Związku Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego.

W Urzędzie Miejskim w Ostródzie odbyło się w środę (23.01.) spotkanie przedstawicieli  Związku Gmin Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego. To było ważne spotkanie poświęcone m.in. budżetowi związku i inwestycjom, jakie powinny powstać nad Kanałem Elbląskim. Związek powstał właśnie po to, by promować ten unikalny zabytek sztuki hydrotechnicznej z XIX wieku  i tworzyć warunki dla rozwoju turystyki w gminach  położonych nad Kanałem.

— W ubiegłej kadencji podjęliśmy próby pozyskania środków z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale były nieskuteczne — mówi Stanisław Gorczyca. — Teraz przygotujemy projekt wspólny dla wszystkich gmin położonych nad Kanałem, a gminy mają wiele ciekawych pomysłów. To nasz atut w staraniach o środki z samorządu województwa, że będzie to projekt wielu gmin. Będę za tym mocno lobbował.

Kolejną ważną sprawą jest dokończenie rewitalizacji Kanału. Chodzi o odcinek Miłomłyn – Iława. Tu potrzebne jest pogłębienie, odmulenie dna i faszynowanie, by udrożnić szlak żeglowny. Zawiązek będzie prowadził w tej sprawie rozmowy z Zarządem Dróg Wodnych.

Wciąż trwają też starania o wpisanie Kanału na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten jedyny na świecie funkcjonujący szlak żeglowny z systemem zabytkowych pochylni, działający w oryginalnej formie od ponad 140 lat, w 2011 roku, decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, został wpisany na listę Pomników Historii. Dołączył tym samym do obiektów o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Samorządy liczą na o, że umieszczenie Kanału na liście, znacznie podwyższy liczbę  turystów, żeglarzy i wodniaków w tym rejonie. Ponadto ułatwiłoby promocję i starania o dotacje unijne dla obiektu i ościennych gmin.

Związek tworzą  miasta Elbląg, Iława, Ostróda, miasta i gminy Morąg, Miłomłyn i Pasłęk oraz gminy Iława, Małdyty, Ostróda, Rychliki i Zalewo. Na środowym spotkaniu wybrano władze na kolejną kadencję.

Przewodniczącym Zgromadzenia został ponownie Stanisław Gorczyca, a wiceprzewodniczącym Krzysztof Harmaciński.  W skład zarządu weszli: przewodniczący – Zbigniew Michalak, wiceprzewodniczący Krzysztof Konert oraz członkowie: Krzysztof Gawryś, Tomasz Kasprzak, Cezary Wawrzyński, Wiesław Śniecikowski  i Dawid Kopaczewski.


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages