Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Wirtuozi łucznictwa konnego pod Grunwaldem

2019-01-17 12:00:00 (ost. akt: 2019-01-17 17:26:17)

Autor zdjęcia: Archiwum WMUM w Olsztynie

Zapewne podczas bitwy na Polach Grunwaldzkich przed ponad 600 laty, nie brakowało znakomitych łuczników. Teraz będziemy na pewno oglądać mistrzów świata podczas VIII Majówki z łukiem i koniem.

Tegoroczne wydarzenie, które promuje region Warmii i Mazur na całym świecie, potrwa od 2 do 5 maja na Polach Grunwaldu. W międzynarodowych zawodach łucznictwa konnego weźmie udział ponad 40 zawodników z 10 państw.

Swoje umiejętności zaprezentują wirtuozi łucznictwa konnego m.in. z Iranu, Australii, Węgier, Niemiec, Francji, Szwecji oraz Szwajcarii. Na Warmii i Mazurach wystąpią m.in dwukrotny mistrz świata, Irańczyk – Ali Ghoorchian oraz pierwsza dama łucznictwa konnego, najlepsza polska zawodniczka - Anna Sokólska.

Zawodników będzie można podziwiać w trzech konkurencjach. W konkurencji węgierskiej trzeba wykazać się doskonałą techniką strzelania na dużych dystansach; w konkurencji koreańskiej trzeba mieć silne nerwy oraz wykazać się szybkostrzelnością. Najtrudniejsza zaś konkurencja grunwaldzka (na zasadach Toru Polskiego), rozegrana zostanie w ciągu dwóch dni.

Dla uczestników to będzie prawdziwy sprawdzian umiejętności zarówno łuczniczych, jak i jeździeckich. Wprowadzona została jeszcze jedna klasyfikacja – historyczna. Dedykowana zawodnikom, którzy startują w strojach odtwarzających minione epoki: średniowiecze oraz XVI i XVII wiek.

Dla publiczności przygotowano wiele atrakcji. Dorośli, młodzież i dzieci będą mieli możliwość strzelania z łuku pod okiem wykwalifikowanych instruktorów; konne przejażdżki; prelekcje o współczesnym i historycznym łucznictwie konnym; zwiedzanie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem; otwarty turniej łuczniczy.

Podpisanie listu intencyjnego związanego z organizacją „VIII Majówki z łukiem i koniem” odbyło się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Samorząd województwa reprezentowali marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz członek zarządu Sylwia Jaskulska. Podpisy pod listem złożyli także Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz Michał Sanczenko, przedstawiciel firmy AMM Archery i prezes Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego.
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. PiS #2665579 | 37.47.*.* 19 sty 2019 07:10

    Wy tu o wirtuozach, a w Grunwaldzie nowy Wójt dwie szkoły chce likwidować. Gdzie tanio senator co tak broni wszystkich krzywdzonych?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages