Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Trwa budowa pomostu na plaży nad jeziorem Sajmino

2019-01-21 11:00:00 (ost. akt: 2019-01-21 11:29:45)
W dno jeziora wbijane są pale sosnowe

W dno jeziora wbijane są pale sosnowe

Autor zdjęcia: Marcin Tchórz

Na plaży miejskiej nad jeziorem Sajmino powstaje drewniany pomost, właśnie wbijane są drewniane pale. Czytelnicy zapytali nas, czy brak impregnacji nie przełoży się na trwałość konstrukcji.

W poprzednim sezonie letnim plażowicze, korzystający z uroków plaży miejskiej nad jeziorem Sajmino, nie mogli pospacerować sobie po pomoście, ani poskakać z niego do wody. Ten już wiosną ubiegłego roku został rozebrany. Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęły się prace budowlane na plaży miejskiej. Powstaje pomost, ale prace prowadzone podczas jego budowy wzbudzają wątpliwości wśród naszych czytelników.

— Chciałbym zwrócić uwagę na nieprawidłowości, jakie mają miejsce przy budowie pomostu nad jeziorem Sajmino — napisał jeden z naszych czytelników. — Przecież kpina to jakaś jest. Proszę tylko zwrócić uwagę na sposób wbijania pali, które są głównym, najważniejszym elementem nośnym pomostu, zapewniającym jego trwałość i bezpieczeństwo. Przy pomocy zagęszczarki do ubijania piachu nie ma na pewno możliwości wbicia ich na głębokość ustaloną w projekcie. Kwestia druga: brak jakiejkolwiek impregnacji pali nośnych. Wbijane są surowe pale, co przełoży się na zaledwie kilkuletnią trwałość.

Sprawdziliśmy jak to wygląda na miejscu na plaży i rozmawialiśmy z wykonawcą pomostu.
— Niestety, nie możemy impregnować pali, ponieważ nie zezwalają nam na to przepisy środowiskowe — wyjaśnił przedstawiciel firmy wykonującej prace na ostródzkiej plaży miejskiej. —W tym przypadku najlepszym impregnatem będzie woda. Zresztą z tego co wiem, poprzednia konstrukcja też nie była impregnowana i pomost funkcjonował prawie trzydzieści lat. Kiedyś stosowano różne impregnaty, wykorzystywano też spalony olej silnikowy. Jednak teraz takie rzeczy nie wchodzą w grę, dlatego zabijamy surowe pale. Natomiast dwukrotnie impregnowane będą drewniane części, które będą wystawały ponad powierzchnię wody. Żeby konstrukcja w wodzie była trwalsza można na pale zamiast sosny wykorzystać modrzew, ale to znacznie podniosłoby koszty inwestycji.

Na potrzeby budowy pomostu wbitych zostanie 130 pali sosnowych. W dno jeziora Sajmino wbijane są pale o długości 6, 8 i 12 metrów. W następnym tygodniu, jeżeli pogoda pozwoli, kontynuowany będzie proces wbijania pali. Wszystko - jak zapewnia wykonawca - zgodnie z projektem i spełniając warunki umowy. Nowa konstrukcja będzie miała powierzchnię 600 m kwadratowych. Wieczorami pomost będzie oświetlony, zostanie na nim zamontowane oświetlenie solarne.

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Julia #2667684 | 188.146.*.* 22 sty 2019 21:42

    Ile Wody Polskie wezmą podatku za taki pomost!?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages