Skarb z epoki brązu będzie zaprezentowany w ostródzkim muzeum

2018-11-25 11:17:35(ost. akt: 2018-11-25 11:28:51)
Zabytki zostały wykonane w tzw. V okresie epoki brązu (ok. 950/800 – 750 p.n.e.), kiedy tereny te zamieszkiwały społeczności kultury łużyckiej

Zabytki zostały wykonane w tzw. V okresie epoki brązu (ok. 950/800 – 750 p.n.e.), kiedy tereny te zamieszkiwały społeczności kultury łużyckiej

Autor zdjęcia: Stowarzyszenie Historyczno-Badawcze „Galea” w Suszu

Na cenne znalezisko trafił przypadkiem Mariusz Sikora, członek Stowarzyszenia Historyczno-Badawczego „Galea”. Ozdoby kultury łużyckiej sprzed kilkuset lat zostaną zaprezentowane w Muzeum w Ostródzie.
Pradziejowy skarb, składający się z niezwykłych ozdób, odkrył wiosną 2017 r. w miejscowości Lubnowy Wielkie w gminie Susz Mariusz Sikora, członek Stowarzyszenia Historyczno-Badawczego „Galea” z Susza. Znalazł napierśnik typu pochyłego, bransoletę mankietową, dwie bransolety taśmowate oraz zawieszkę binoklowatą. Skarb wstępnie wydatowano na końcówkę epoki brązu i powiązano ze społecznością kultury łużyckiej.

Po zgłoszeniu znaleziska, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków skarb trafił do Muzeum w Ostródzie. Tu dokonano pierwszych ustaleń na temat znaleziska. Jak informuje Łukasz Szczepański, archeolog z ostródzkiego Muzeum, analiza typologiczna (analiza cech stylistycznych) wykazała, że zabytki zostały wykonane w tzw. V okresie epoki brązu (ok. 950/800 – 750 p.n.e.), kiedy to Pojezierze Iławskie zamieszkiwały społeczności kultury łużyckiej.

Stylistyka ozdób wykazuje wyraźne analogie do zabytków odkrywanych wcześniej na terenie Pomorza Wschodniego i tzw. strefy kultury nordyjskiej epoki brązu (płd. Skandynawia, płn. – wsch. Niemcy, Pomorze Zachodnie). Pod kierunkiem Łukasza Szczepańskiego zostały też przeprowadzone badania wykopaliskowe stanowiska, które potwierdziły relację odkrywcy, pozwoliły zarejestrować kontekst odkrycia, a pozyskany materiał ceramiczny datowanie stanowiska na schyłek epoki brązu. Według ustaleń archeologa skarb został zdeponowany na wzgórzu, w pobliżu nieistniejącego obecnie Jeziora Pilmy.

Skarb został poddany konserwacji i specjalistycznym analizom przeprowadzonym przez badaczy z Uniwersytetu Wrocławskiego - dr Marcina Maciejewskiego i dr inż. Beatę Miazga i Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku - mgr inż. Tymoteusza Kosińskiego. Sprowadzały się one do analiz mikroskopowych, analiz metaloznawczych (skład procentowy pierwiastków w stopie) oraz szczegółowego skanowania przy pomocy tomografii komputerowej. Wymienione badania miały na celu poznanie pradziejowych technik odlewniczych, sposobu dekoracji ozdób oraz ich składu surowcowego.

Wyniki tych badań i zebrane wnioski zostały zaprezentowane na 24. konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Archeologów, która odbyła się w Barcelonie we wrześniu br. Przedstawił je koordynujący projekt badania skarbu – dr Marcin Maciejewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Teraz ozdoby z brązu wracają do ostródzkiego muzeum, gdzie będą elementem stałej ekspozycji.

Zapraszamy na podsumowanie wniosków i prezentację zabytków oraz poświęcone temu wydarzeniu "Spotkanie z historią", które odbędzie się 29 listopada, o godz. 18 w czytelni na zamku w Ostródzie. W programie: podsumowanie wyników interdyscyplinarnych badań nad skarbem i jego prezentacja na wystawie stałej Muzeum. Prelekcję poprowadzą dr Marcin Maciejewski i Łukasz Szczepański.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gdyby nie detektoryści #2630997 | 37.8.*.* 25 lis 2018 12:37

    to takie perełki nigdy nie ujrzałby światła dziennego... Jaki archeolog (pomijam wyjątki) wziąłby łopatę i wykrywacz i czesał ziemię? To dzięki poszukiwaczom jest co oglądać w gablotach muzealnych. Nie dzięki archeologom! A jednak tępi się poszukiwaczy. Co za dualizm...

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5