Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

My pytamy, kandydaci odpowiadają: budżet obywatelski

2018-10-31 20:27:30 (ost. akt: 2018-10-31 20:53:26)

Autor zdjęcia: Materiały wyborcze komitetów

Jest wiele ważnych spraw dla mieszkańców Ostródy. Kandydatom na burmistrza Czesławowi Najmowiczowi i Zbigniewowi Michalakowi będziemy codziennie do ciszy wyborczej zadawać jedno pytanie.

Kandydatów zapytaliśmy o budżet obywatelski. Nazywany również partycypacyjnym to proces, w którym mieszkańcy decydują o przeznaczeniu budżetu danego miasta lub gminy. Decyzje mogą być podejmowane bezpośrednio przez mieszkańców bądź za pośrednictwem organizacji społecznych.

Czesław Najmowicz:
- Chociaż budżet obywatelski nie jest u nas wymagany ustawą, która objęła większe miasta niż Ostróda, to do tej pory realizowaliśmy te pomysły i rozwiązania, które proponowali nam mieszkańcy poprzez swoich przedstawicieli. Mam tu na myśli Rady Osiedlowe w Ostródzie. Jest ich kilka i mają wpływ na to, na co zostaną przeznaczone publiczne pieniądze. Ich opinie i propozycje są brane pod uwagę, rozpatrywane przez radnych podczas sesji, głosowane i realizowane. Przy stworzeniu budżetu obywatelskiego w przyszłym roku mieszkańcy będą mieli jeszcze większy wpływ na decyzje.

Zbigniew Michalak:
- Budżet obywatelski to wspaniała inicjatywa. Wiem jak dużo miasto może zyskać dzięki tym funduszom. Dlatego cieszę się, że Ostróda od przyszłego roku taki fundusz wyodrębni. Mówi o tym ustawa, która nakłada obowiązek realizacji budżetu obywatelskiego dla wszystkich miast na prawach powiatu. To mieszkańcy wiedzą najlepiej czego potrzebują w swojej okolicy. Określony budżet będziemy corocznie zwiększać o 10% aby mieszkańcy mogli jak najbardziej zagospodarować swoją okolicę. Niewątpliwie pozytywnym aspektem tej inicjatywy jest fakt, iż może w to zaangażować się również młodzież, która dzięki swoim pomysłom i postulatom zmieni oblicze miasta. Budżet obywatelski wprowadzono w innych miastach Polski 7 lat temu. Przez lata miasta te zmieniły się diametralnie. Potrzebni są społecznicy miejscy, lokalni przywódcy, dobrzy organizatorzy.
Liczę na wsparcie Rad Osiedli, które powinny prężnie działać by jak najlepiej wykorzystać wspomniane środki. Dzięki temu za kilka lat miasto zmieni swoje oblicze na przyjazne i bezpieczne dla wszystkich mieszkańców.Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ostródzkie dziecko #2614692 | 37.47.*.* 1 lis 2018 12:06

  no Michalak żaden kandydat, ale z drugiej strony jak widzę pracę Najmowicza to nie wiem śmiać się, czy płakać, typowy pisowski styl zarządzania no morze mniej kłamie, przynajmniej bezczelnie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Aneta #2614636 | 5.173.*.* 1 lis 2018 09:47

  Czy kandydat na burmistrza wlasnie się skompromitował?? Kandyduje na fotel burmistrza i twierdzi że miasto jest na prawach powiatu??? xDDD no to potem się nie dziwcie że stoją za nim takie bystrzaki jak Bruno i Sylwuś z Iławy. Panie Michalak może najpierw warto poczytać o mieście którego chce się być burmistrzem. A co do tego co mówił Pan o szpitalu to czy otworzy pan jeszcze zoo lotnisko i kosmodrom?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Remek #2614633 | 178.235.*.* 1 lis 2018 09:40

  Dajcie więcej mówić Michalakowi. Na swoim wiecu naobiecywał gruszek, smęcił coś o szpitalu, teraz coś o powiatach, a w każdej kolejnej wypowiedzi pisanej pokazuje jaki jest "przygotowany". Budżet obywatelski i jego wysokość jest regulowana ustawą Panie Michalak! Jak pan nie wiesz to sobie poczytaj. Obiecywanie że będzie co roku wzrastał o 10% oznacza, że rozpoczniemy chyba od pułapu kilkuset złotych, żeby po krótkim czasie zatrzymać się na kwocie która wynika z ustawy. Ja pierdziele i tacy ludzie pchają sie do władzy. to nie biznesiki i prywata. inne prawo. czasem to prawo jest złe ale z pozycji Ostródy nie zmienisz pan prawa i tak bedziesz musiał robic to czego wymagają przepisy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Kamil #2614600 | 185.139.*.* 1 lis 2018 08:42

   Cieszę się że Michalak chce pomysły mieszkańców zrealizować również w naszej Ostródzie pomimo że nie jest miastem na prawach powiatu. Obecny burmistrz inwestuje tylko w "światełka" a mieszkańcy mają inne potrzeby, które są dla nich ważniejsze od "światełek".

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Mistrz #2614579 | 188.146.*.* 1 lis 2018 07:53

   Ostróda miastem na prawach powiatu a Michalak na prezydenta :-) słabo z wiedzą u kandydata.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages